Akce

24.05.2022

Senyawa [id] + Ecko Bazz [ug] + Ssnurssla + Zey

Vůbec poprvé se u nás představí indonéské uskupení Senyawa s unikátní kombinací tradičních hudeb, extrémního metalu a osobních experimentů. Autorská dvojice Wukir Suryadi – Rully Shabara se poprvé potkala v roce 2010 a nahrát první společné album jí trvalo jen pár dní. Při pohledu zvenčí není tohle porozumění překvapivé: plejáda Suryadiho vlastnoručně vyráběných instrumentů, včetně proslulého bambuwukiru, který patří ke strunným a perkusivním nástrojům zároveň, mohla snad najít odpovídající protějšek jedině právě u Shabarových vokálních technik, které sahají od řevu přes hrdelní zpěvy po andělské nápěvy a nejrůznější pazvuky.
Dá se tu mluvit o atavismu a avantgardě zároveň. Konkrétní přístup se mění album od alba, hudba ale vždy zůstává jak uhrančivá, tak nekompromisně otevřená novým možnostem. Frenetické zvukové změti se střídají s folkovými popěvky a surovými doomovými plochami. Vedle rozšiřování vlastních výrazových prostředků Senyawa také vítá spolupráce, které zahrnují Stephena O’Malleyho, Dama Suzukiho nebo Keidžiho Haina. A kolektivní duch se netýká jen hudby: aktuální album Alkisah vydalo společně hned 44 labelů.
Klíčovým aspektem ale zůstávají živá vystoupení. Zemitý přístup Senyawy, který klade důraz na propojení mezi lidmi navzájem i mezi člověkem a přírodou, vyniká nejvíce tehdy, když je možné sledovat každý pohyb a zvuk dvojice, v davu a při adekvátní hlasitosti.
„Mixing metal and noise with ritualistic howls, the Indonesian duo’s seventh album is a thrilling, at times ecstatic serenade to the collapse of civilization." – Pitchfork

Jako speciální host se představí ugandský, v Kampale usazený rapper Ecko Bazz, jehož čerstvá (sic) debutová deska Mmaso vydaná na labelu Hakuna Kulala pronikla hladce do celosvětových hudebních fór. Drtivá produkce tracků od známých tváří scény okolo labelu Nyege Nyege Slikbacka, Debmastera a Scotch Rolexe dodává Ecko Bazzově radikální flow vhodnou hudební platformu. Před jeho vystoupením na CTM se tak Praha může těšit na českou premiéru umělce, jehož desku Bandcamp vybral jako jednu ze čtyř nejlepších měsíce.

Večer otevře brněnský spoluzakladatel kolektivu AVA Ssnurssla a zakončí zey s DJ setem.
Vstupenky: bit.ly/senyawa_jednota
FB event: https://fb.me/e/32StvUhiE
24. 5. 2022 20:00 Bike Jesus (ostrov Štvanice 1125, Praha 7)
SENYAWA (id) + ECKO BAZZ (ug) + Ssnurssla (cz) + Zey DJ set (cz)
Jednota tentokrát: ][, Heartnoize Promotion, Letmo Productions, Marastmusic, Naše koncerty
Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR.


Přispěj do diskuze

aktuálně

diskuze