Autor: 75 Uživatelé: - Tvé hodnocení: hodnoť
A Martyr's Reward

KA - A Martyr's Reward

Ka představuje další kvalitní zásek ve vlastní temné skládačce kontemplativního rapu.

KaPod útlým pseudonymem působí od pozdních 90. let Kaseem Ryan, newyorský rapper, který si od hasičské řehole odfrkává tvorbou sofistikovaných rapových eposů. Nyní vydává pod vlastní taktovkou šestou sólovou desku, kterou doplňují dva rovněž nezávisle vydané počiny, kde Ka spojil síly vždy s jiným beatmakerem.

A Martyr's Reward se drží mustru, který Ka následuje od druhé desky. Rovnice je v rámci hip-hopu poměrně nevídaná. Ryan je zvyklý osekávat rapový zvuk na minimum. Beaty jsou prosté výrazných bicích, samplům pomáhá držet momentum především basová linka, hajtka a pak už jen rapper samotný, který volí stoickou flow, monotónní projev a řádky plné nečekaných rýmů, metafor a slovních otoček s odkazy na náboženství, kulturu nebo pouliční život. 

KaKontemplativní dikce společně s jazz-soulovými motivy a filmovými samply vytvářejí na deskách Ka temný, téměř noirový feeling, který nemá daleko k devadesátkovým rapovým deskám z východního pobřeží. I staršímu zvuku se ale Ka vymyká – nejen zmíněným minimalismem, ale také promyšlenějšími koncepty a vyšší mírou textové péče. Rapper v minulosti desky zastřešoval nejrůznějšími tématy – biblickými příběhy, řeckým pantheonem nebo samurajským kodexem. Za přímočařejší, ale metaforami stále nabitou desku se dá považovat The Night's Gambit z roku 2013. Zde se Ka soustředil na peripetie života v chudé, drogami prolezlé čtvrti New Yorku – Brownsville, kde sám vyrůstal.

A Martyr's Reward má v rámci volnějšího koncepčního úchopu k The Night’s Gambit nejblíže. Desku na první pohled necelí žádná mytologie nebo kulturní kapitola, což dává rapperovi příležitost věnovat se pouliční tématice více zblízka. Stejně tak se deska nepouští do komplexnějšího storytellingu. Ka využívá volnost, aby na skladbách jazykem pouliční poetiky popsal, jak život na specifické hraně probíhá a jak formuje mysl lidí, kteří zde musí žít a přežívat. Kombinaci relevantního komentáře a chytrého lyrického provedení demonstruje rým z tracku I Notice – skrze metafory, dvojsmysly a využití podobného znění slov posluchač získává povědomí o vztahu vyrůstání a policie.

Cops got us under microscopes so we can see cells
my first vitamin was iron, but I just wanted to B-12

Na A Martyr's Reward je středobodem rapper. Přestože beaty dokreslují atmosféru desky, mohou některé posluchače nudit, zejména pak konvenčnější příznivce hip-hopu. S problémem instrumentálního vakua se občas potýkala předchozí deska, a proto tolik nesváděla k opakovaným poslechům. A Martyr's Reward má na rezonující hudební motivy větší štěstí. Z první zaujme doslova subtilní Subtle, pulzující Everybody Up nebo finální Having Nothin’ se zasmyčkovanou žesťovou sekcí, kde Ka hovoří o klasické premise pouličního růstu, „ze dna na vrchol“ pomocí zprostředkované hermetické formule „As above, so Below“.

Dobře fungují také „dvojtracky” We Living / Martyr a Enough Praise / Recovering, kterým pomáhá uchovávat momentum změna beatu. Horším příkladem jsou delší tracky, které spoléhají na jeden podkres – monotónnost se zde celkem rychle přejí. Zbytečně působí i dva featuringy, které k projevu samotného Ka moc nepřidávají. Zevrubnější poslech také odhalí pár slabších rýmů a refrénů. Z obecnějšího pohledu ale jde o malichernosti.

A Martyr's Reward opět představuje klinicky precizní kus rapového řemesla pro náročné posluchače i mimo žánrové vymezení . Fanoušky hip-hopové svižnosti a rytmiky Ka neuspokojí, ale ani o to neusiluje. Jde zkrátka o záležitost pro lidi, kteří s hudbou rádi traví čas a neočekávají „odměnu“ po prvním poslechu.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Ka, A Martyr's Reward, rap, hip hop, noir, noir music, jazz, soul