CEREMONY OF SILENCE zvou na druhý výlet

novinka streaming

Slovenská disonantní black/death naděje vydala novou desku Hálios.

„Hálios představuje nezrozenou světelnou záři, všeprostupující neměnné světlo Vesmíru a naši základní vrozenou přirozenost. Je to Slunce tisíce paprsků, vždy v pohybu, ale neměnné, středobod světa manifestující posvátno v našem dočasném světě a sloužící jako most k mýtickému času. Album se vydává na děsivou cestu do této posvátné dimenze, oživí staré příběhy inspirované esencí starověké indoevropské mytologie, propletené v obskurních vizích a snech.“ Tolik Ceremony Of Silence ke své druhé desce, kterou 19. července vydali u Willowtip Records. Značka labelu je v tomto případě jistou zárukou kvality, nicméně měli byste zbystřit i protože Hálios masteroval Colin Marston (KralliceGorgutsDysrhythmia) ve svém studiu Menegroth, the Thousand Caves.

Dvojice středoslovenských (Zvolen, Banská Bystrica) bratří ve složení Viliam Pilarčík - guitars, bass, vocals a Matúš S. Ďurčík – drums, vydala debut Oútis v roce 2019, pro vokály na Hálios ale již sáhla po hrdle Neplexe. Hudebně se Ceremony Of Silence pohybují na hranici disonantního black/deathu, který rozhodně nechá upamatovat na Ulcerate nebo právě Gorguts. Zkuste. (Bandcamp / Spotify / YouTube)


 

Vložit komentář

Franta N. - 01.08.24 18:59:12
To souhlas, konkrétně Eliadeho mám jako čtení dost rád, byť to některým kolegům úplně nemůžu říkat. Je to samozřejmě "velký příběh", který pozdější autoři vyvrátili v jednotlivostech i jako celek. Ale když se to čte spíš jako řekněme filosoficko-religiózní pohled jednoho hodně vzdělaného člověka na lidskou kulturu, než jako striktně vědecká pojednání o tom, jak to s lidmi a jejich uctíváním božstev fakticky bylo a je, dají se v tom pořád najít inspirativní myšlenky. Některé postřehy jsou navíc podle mě dodnes k zamyšlení pro historika, antropologa, religionistu apod. Už ta základní myšlenka, že bychom neměli redukovat takové jevy, jako je víra v božské/nadsvětské skutečnosti a jejich uctívání, na nějaké společenské a materiální mechanismy, ale měli bychom brát vážně lidské myšlení v symbolech a analogiích, existenciální prožitky a úvahy... ta je podle mě minimálně k zamyšlení dodnes. Protože snaha vykládat dějiny a kulturu jako otázku "základny a nadstavby", když to vyjádřím marxisticky, se v různých, ne nutně z Marxe vycházejících, variantách stále dokola vrací, a byť to má taky něco do sebe, obsahuje to spoustu problémů.
vanena - 01.08.24 16:23:44
Dumezila tak jako i Eliadeho obdivuju pro schopnost (byť občas kontroverzně a s dopomocí ne zcela korektních interpretací) rozvrhnout velká myšlenková schemata, synteticky myslet. Ačkoli jsou v detailech nepřesvědčiví a celcích vyvrácení, je to pořád strhující čtení.
Franta N. - 31.07.24 17:31:20
Tady to do těch praktických politických názorů právě asi spíš přechází. Ale jak říkám, kdo ví, jak to mají přímo členové kapely. Texty jsou každopádně hodně ovlivněny Georgesem Dumézilem, který byl často obviňován z příklonu k fašismu, sám to popíral, a z toho, co jsem od něj četl, mi jako žádný fašista nepřišel. Myslím, že se spíš svezl s poválečnou paranoiou vůči všemu odkazování na "indoevropské kulturní dědictví", jemuž se ještě před druhou válkou říkalo "árijské dědictví", a z pochopitelných důvodů to od jisté doby zvedalo lidem obočí. Ale sám Dumézil nebyl nácek ani fašista, možná u něj občas probleskne romantická fascinace dávnými způsoby organizace společnosti obecně, ale to pro mě ještě není fašismus. No, a texty CoS vychází z drtivé většiny právě z Dumézilových prací o Indoevropanech, potažmo z prací některých jeho žáků. Takže v textech bych nic "závadného" určitě neviděl.
vanena - 31.07.24 08:27:01
Pokud přechází fascinace nějakou ideologií do praktické politiky (ať už na úrovni pouličního gangsterství nebo podpory Kotleby) tak mě to nebaví a trochu mi to i vadí. Naopak umělecká interpretace a inspirace u kohokoli kontroverzního (Spengler, Evola, Serrano, Savitri Devi, hněvivý Jaroslav atd atd.) mě spíš baví.
Franta N. - 30.07.24 16:48:31
Asi takhle: Sol Noctis s tím, co vydává, minimálně částečně souzní (I. Šebesta a jeho parta). Je to inteligentní a sečtělý člověk, názory má, jaké má, s něčím se dá aspoň polemizovat, něco už je podle mě čistý bullshit. Když ti někdo řekne, že největším nebezpečím pro Slovensko je liberální teror Zuzany Čaputové, ale Kaliňák to zachrání, hlavně je potřeba zakázat veřejné projevy homosexuality, protože jinak se z děvčat budou stávat lesbičky a nebudou vzhlížet k mužskému solárnímu principu ... (ve stručnosti konverzace s jedním z lidí kolem Sol Noctis) ... nevíš, jestli se smát, brečet, oboje zároveň, protože to už bohužel nestojí ani za tu polemiku. Některé názory konkrétně přímo Šebesty naopak úplný bullshit nejsou a jestli ho v dohledné době někde potkám, klidně to s ním proberu. Je to samozřejmě složitější spektrum, ne jednolitá barikáda. Ale liberální demokraty bych tam určitě nehledal.
AddSatan - 30.07.24 16:37:35
*oprava "A thousand-spoked wheel" bude asi taky spíš odkaz na buddhismus
AddSatan - 30.07.24 16:26:31
Tak na samotným čtení Evoly a ani Mein Kampfu nic špatnýho není, otázka s čím z toho případně myšlenkově souzní (podobně jako třeba Mgła/Kriegsmaschine se Spenglerem), jestli s tou ezo, nebo i fašo, případně raso částí. To nakladatelství, se kterým bubeník CoS spolupracoval/je si teda často vybírá politicky "kontroverzní" tituly (nová evropská pravice, zpochybňování liberální demokracie atd., byť to dle obsahu budou spíš polemiky, než nalejvárna? - nevím, nečetl jsem). On píše i texty CoS a jako interpretovat se dají různě, v pár místech to má blízko k lyrice různých východních pagan kapel - "A thousand-spoked wheel" - kolovorot/svastika? ... "Amid a cattle raid I raise my sword" taky trochu trká :), asi mají hodně rádi Slunce a Pravdu, která přijde po době temna :). atd. Jako v zásadě jen mytologie, ezo-mysticismus atd., elementy buddhismu (vajra), asi i Ódina (one-eyed sage atd.) na svastikách v zásadě taky a priori nic špatnýho není :). A s lidma ve svým okolí taky nemusí ve všem souhlasit (taky jsem pár takovejch znal, diskuze nikam moc nevedly, tak už "neznám"), je to naozaj otázne, ale trošku to trká :).
Franta N. - 30.07.24 14:08:12
Drtivá většina diskuse je polemika o rytmické složce desky. :)) Až posledních pár příspěvků se zmiňuje o tom, jestli a jak moc je kapela napojená na nějaký slovenský ezo-fašos kruhy, což bych na základě vlastních kontaktů a zkušeností řekl, že trochu je, ale zároveň to není žádný vyslovený neonazi hnůj.
brutusáček - 30.07.24 13:56:07
otevřu to tu a první co čtu je mein kampf, dneska cestou z práce si kupuju čipsy a počtu si!
Franta N. - 30.07.24 11:49:17
Jasně, mohli vydávat Mein Kampf a gramodesky s Die Fahne hoch. :)) Ale konexe na vyslovené neonácky tam asi nejsou, je to fakt ezo-fašismus level Evola, plus nějaký to rasistický žvanění. Což stačilo k tomu, abychom se s některými z těch lidí vzájemně poslali do p***, ale zase chápu, že to není level Národní Odpor. Dugin mi vadil dost, ale v tomhle věřím Ivanovi Šebestovi a spol., že si uvědomují, že tohle konkrétně nebylo úplně nejšťastnější. Koneckonců vím, že Šebestu už po ruském vpádu na Ukrajinu oslovil český "Putinův politolog" Drulák s lukrativní nabídkou přispět esejí do nějaké jeho kremlofilní knížky, a Šebesta to odmítl s tím, že je sice tradicionalista, ale s Putinovým režimem nechce mít nic společného. Takže mu i na základě toho věřím, že Putinovec opravdu není, a totéž i další lidé z tohoto okruhu, kam patří CoS, Porenut, 777 Babalon a další projekty.
vanena - 30.07.24 07:46:41
Haha, tak to jsem čekal něco mnohem horšího než Evolu (zrovna čtu) a Dugina, s kterýmžto si pěkně naběhli.
Franta N. - 29.07.24 15:45:31
K těm fašistickým konexím asi tak: Fakt netuším, jak to mají členové skupiny osobně, ale každopádně patří do okruhu lidí, kde se např. překládají a distribuují spisy Julia Evoly nebo Alexandra Dugina (vydavatelství Sol Noctis, pro které tuším bubeník a zároveň autor obalu desky dělal i nějaké obálky a ilustrace). Konkrétně s tím Duginem vzalo ono vydavatelství trochu zpátečku po vpádu Ruska na Ukrajinu, s takovým tím "chtěli jsme jen zpřístupnit kontroverzního autora veřejnosti, nevyjadřujeme mu podporu...". Což na jednu stranu zní alibisticky, na druhou stranu vím, že minimálně část té party Putina opravdu nemusí, některé starší ideology evropského fašismu (Evola ad.) naopak ano. Když se člověk s některými z nich chvíli baví, začnou z nich padat perly typu "cikáni jsou podlidi" nebo "západní Evropa je plná černého póvlu", stejně jako "stát by měl zasáhnout a zakázat projevy homosexuality" a podobný moudra. Opět upozorňuji, že tohle jsem slyšel od lidí, kteří se kolem té kapely pohybují, na od členů samotných. Každopádně některé věci byly i na mě jako víceméně konzervativního pravičáka hodně silná káva a s nikám z těch lidí už od jisté doby osobní kontakty neudržuji. Tudíž ani nevím, jestli se názorově někam posunuli nebo tak. Ale to, co chrlili několik málo let zpátky, prostě byl fašo-rasismus celkem bez okolků.
AddSatan - 29.07.24 11:31:13
Spíš schizodojem, jak když některý party nahrál "atlet" a jiný lehce handicapovaný kolega (paralympiáda?) nebo Necroperversor z Behehe, byť v trošku lepší kondici než v roce 93 :). Nebo akurátněji, použití některých rytmů cca z let 84 - 93 mi přijde v kontextu (!) modernějšího death/blacku mnohem "závadnější" než křížení ras. Něco jsem o jejich raso-fašo konexích zaznamenal i z jiných stran, ale všechno na bázi "jedna bába povídala", v textech ani rozhovorech nic, takže se přikláním k presumpci neviny, ale nákup teda asi prozatím odložím :).
vanena - 29.07.24 08:29:19
Zajímavá informace, trochu mi usnadňuje rozhodnutí nevěnovat se té desce až tak zevrubně. S těmi bicími nechci zabřednout do zbytečných detailů, ale přijde mi, že se neprotnuly ambice tvůrců. Rovný (a rychlý) bicí oceňuji, ale tady mnohdy působí neústrojně.
Franta N. - 28.07.24 14:08:59
Ad Vanena: Svjatogor je skutečně spíš typ bubeníka "atlet" než nějaký kreativec, pracuje se změnami tempa, ale už ne tolik s rytmickými fígly, což je občas trochu škoda. Nijak mě to neuráží, prostě dobrý extrémně metalový bubeník s rychlýma nohama. Ale samozřejmě, že kdyby to nabubnoval nějaký "rytmický mág" mohlo by to v ideálním světě být ještě lepší. Ale i takhle je za mě bubenický základ fajn, prostě poctivá black/death metalová hra. Možná se mi ta deska líbí víc, než by měla, protože s některými lidmi co se pohybují v sociálním okruhu kolem kapely mám řekněme hodně problematický vztahy (jsou i na mě moc velcí fašisti a rasisti; jestli se to týká přímo členů, netuším, ty osobně neznám, ale pár lidí z toho okruhu, z něhož mj. vychází ideový koncept, se to týká zcela určitě - do textů se to promítá max. v náznacích). Ale tady zkrátka oceňuji kvalitu.
Franta N. - 28.07.24 13:52:03
Ach jo. :)) Nebudu pokračovat v žádných flame wars kvůli hodnocení partikularit jednoho alba, který se nám navíc oběma v zasadě líbí. Snad jen tolik, že dokonalá deska to podle mě není, vysoce kvalitní je.
Vanena - 28.07.24 13:10:37
Melodicky/(dis?)harmonicky výborný az vynikající, ale ty bicí mi to strašné kazí. Fakt se přes některý pasáže nemůžu dostat.
AddSatan - 28.07.24 11:17:10
*celá 1. minuta Light Runs…
AddSatan - 28.07.24 11:06:11
Ještě ad údajný vytrhávání z kontextu a 10 vteřinový úseky - mně prostě vadí, že celá 1. minuta je skládaná tak trochu stylem “and now something completely different” (Monty Python), pak se tam Behetututupota znova vrací od 2:30 - 3:10 a to holt už ten dojem z jinak dobrý vetšiny trochu zkazí. Obdobně jsi mimochodem kritizoval loňský Tetragrammacide (kde nic až takhle tupýho asi nenajdeš). V Perennial je to v menší míře taky, v Serpent začátek atd. Jo, převážně dobrý skladby/deska, jen to nejsem schopnej vnímat až tak nekriticky. Nejspíš si to koupím, ale asi mi i vzhledem k úsměvnýmu obalu bude stačit digitál :).
AddSatan - 28.07.24 08:59:47
Zvláštní je, že někdo, kdo zná Cryptopsy napíše, že je ve Wormed moc neslyší atd., přitom to bije do uší. Tyhle bobky si sázej jinam Kozle, píšu to neustále dokola, převážně dobrý skladby/super bicí, jen upozorñuju na slabiny, který mi ten celek trochu kazí, působí v kontextu! hloupě atd. Prostě ne všechno se mi tam líbí, pokud ti ta deska přijde dokonalá, super, mně ne. Co na tom furt nechápeš? Ad přirovnání, bych si myslel, že tu podobnost nelze neslyšet, byť u tebe to vlastně až tak nepřekvapí…
Franta N. - 28.07.24 02:56:32
Já znám Cryptopsy.:D Není to moje top kapela, ale diskografii nějak sjetou mám, hlavně ty klasický desky. Ale nemůžu si pomoct, když někdo spíš, než aby vnímal skladby jako celky, pitvá pár vteřinový sekvence vytržený z kontextu a tasí pro ně podle mě dost diskutabilní přirovnání, působí to na mě zvláštně. :))
AddSatan - 27.07.24 23:19:09
Odpověď Franta N.: Tohle pitvání skladeb po 10vteřinových úsecích. :)) ...
Nevim, jak jinak to vysvělit jedincům, který pořád něco někde neslyší (resp. neznaj, třeba Cryptopsy), navíc maj často sami plnou hubu keců o nekonzistenci a blbostech v songwritingu, řetězení apod. A jako jo, patologie to občas je, však jsem taky fanoušek pathogoregrindu (Carcassoidního) a i jinak (trochu) chorej jedinec :).
Franta N. - 27.07.24 22:46:22
Tohle pitvání skladeb po 10vteřinových úsecích. :))
AddSatan - 27.07.24 21:58:14
Ještě blíž tý "retard ritual skoro-sypačce/mlácení" v Light Runs i začátku Serpent je od Beherit The Gates of Nanna 1:10 (i když si nemyslím, že by se CoS inspirovali přímo tím). Behehe samo horší, ale podobný to je :). Třeba i Pseudogod v coveru Nánny pochopili, že je ten rytmus/postup (min. v tomhle bpm) debilní a šoupli tam radši blastbeast :). No nic, to jen tak "na okraj" (aby bylo jasno), jinak je to dobrá dis-temno-peklo jízda.
AddSatan - 27.07.24 14:45:31
Odpověď Franta N.: Starší Bölzer místy jo. Beherit, Possessed apod. tam fakt neslyším nik...
Light Runs od 0:25 od CoS vs Beherit zacatek Down There. Nerikam, ze je to 100% stejny, ale podobny/e tupy jo, CoS to “zachranej” tim naslednym tremolem, ale jak se to pak vickrat vraci, tak mi to trochu kazi dojem z jinak dobry skladby. CoS to spis odvodili z Bölzer/Portal, nebo jinejch kapel, ale ten tupe sekanej staccato-“ritual” zaklad je proste Beherit (asi bych nasel i neco starsiho, ale…). Ze to najdes i jinde je jasny. Possessed jsem pouzil jako proto-priklad ty rychlotupacky, najdes i blizsi. Treba u Cruciamentum mi to taky prijde jako prezitek, ale ti jsou furt vic oldschool a hrajou to alespon s pruslapem. Proste pro tenhle druh Ulce atd. deathu mi to uz neprijde v takovy mire!! vhodny. Gorguts to programove odvrhli v roce 94 (bud blastbeat, nebo zvlastni pattern viz zdejsi rozhovor s Lemayem). U pozdejsich Immolation uz to myslim taky neni (?) atd. A znovu - bici vetsinou super, je mi tyhle pasaze dojem trochu kazi (asi cim dal vic). I obal - pripomina mi to Štormovy linoryty, k necemu jinymu fajn, ale k hudbe CoS az moc naivni (zlaty Wormed :) ).
Franta N. - 27.07.24 13:19:15
Starší Bölzer místy jo. Beherit, Possessed apod. tam fakt neslyším nikde. Ze bubeník občas přejde do pomalejšího jednoduchého rytmu a někdo to může brát za slabinu a někdo zase za přednost - jo, to tam je. V kontextu desky mi to nevadí, u nějakýho totálně nasypanýho rytmolamu by mi zařazení takový pasáže asi vadilo víc.
AddSatan - 27.07.24 10:20:40
Jinak ty starý Bölzer, který slyším i v kytarách na konci 2. skladby to tupý Beherit mlácení používali taky, možná to CoS odkoukali od nich (nebo Portal, ale ty to přiznaně taky odvodili z Beherit :) )
AddSatan - 27.07.24 10:13:18
Ale né, musím ujasnit výrazivo :) - “oldschool tupačka/pomalá tupa-sypačka Possessed 85” (nebo á la vetšina os thrash/deathu v 80s-raný 90s) třeba 1. skladba od 2:24. Ono je to i tím, v jakým to hraje pomalejším bpm, mlaská kopák a virbl je v těch pasážích tišší, tak to působí trochu “unaveně” až “kulhavě”, “padá tomu řetěz” apod. Méně by nevadilo, ale používá tenhle os rytmus trochu častěji a delší úseky než bych rád i v dalších skladbách. Začátek 2. skladby je “tupý mlácení á la Beherit - Down There”, nejhorší je to v tý 5. skladbě, tu mi to kazí nejvíc. A mluvím o bicích/rytmu, nikoliv kytarách/riffech. Ufff…
Franta N. - 27.07.24 02:34:37
Zrovna u začátku druhý skladby mě napadala řada podobně znějících kapel a skladeb (to není negativum, tradiční riffy se vždycky budou podobat něčemu v rámci žánru), ale Possessed model 1985 mi fakt na mysl nepřišli. Ale je fakt, že asi častěji vnímám hudbu primárně na základě melodických linek, než na základě bicích.
AddSatan - 26.07.24 16:32:47
Třeba ta tribal-ambient/post-rock/blacková 4. je fajn, připomíná mi to dokonce Dordeduh/Neguru :). Naopak 5. začíná dobře, ale pak to kazí to mlácení á la Down There (i kousek Nánny) od Beherit :). Jinak zvolnění je obecně v pořádku, jen bych tam prostě ubral ty oldschool thrash/death tupačky co hráli už Possesed v roce 85. Ale jinak bicí super.
AddSatan - 26.07.24 13:32:21
Odpověď Franta N.: Mně se líbí, jak dokázali spojit hrubší DM střihu Immolation, v agresi...
Zvolnění (ať už je to schválně kvůli dynamice, nebo si musí odpočinout :) ) chápat můžu, stejně tak i "tribal"... no prostě spíš tupý mlácení :) (viz začátek 2.), ale prostě v jejich kontextu mi to úplně nesedí/šlo by s tím asi pracovat i líp (v kontextu Portal mi to nikdy nevadilo). Ale většina stopáže baví dost.
Franta N. - 26.07.24 12:58:32
Mně se líbí, jak dokázali spojit hrubší DM střihu Immolation, v agresivnějších nástupech a zabouřeních možná i Hate Eternal, s poměrně melodickými náladotvornými prvky. Úplně jiné složky, ale funguje jim to dohromady. Že bubeník občas zvolní mi nevadí, chápu i smysl těch jednoduchých "tribal" rytmů, mj. i s ohledem na ideový koncept (staré indoevropské mytologie). Celkově inteligentní, promyšlený black/death, suverénně zahraný. Jak jsem psal ve vedlejší diskuzi: Pro koho jsou letošní Ulcerate moc pop-art a krotký pes, ale líbí se mu jejich atmosféra, ten by se v tomhle mohl najít.
AddSatan - 26.07.24 10:37:55
Dobrý je to, za mě letos dávaj CZ (Mallephyr) a SK učni svým vzorům na prdel :) (subjektivní zábavnost). Ulcerate (6. + - vykrádá klimax Everything is Fire :) ) nejvíc, trochu i Gorguts, DsO + fajn, že to občas stáčej spíš k oldschoolu v Immo/Inca/DC, než k srdíčkolámavýmu post-rock/metalu (byť ho tam taky trochu je), slyším tam i starý Bölzer (nejvíc závěr 2.), někdy se to blíží i Zhrine, v poslední je cca Oranssi Pazuzu pasáž :) atd. Jen to trochu kazej ty tupě-pravěký Beherit/Impetuous Ritual/Portal bubnovačky (v kontextu IR/P ok, tady to nedává smysl) a bubeník by mohl trochu méně "odpočívat" - ubrat pomalejší tupa-sypačky, byť většinou sype/filluje a vůbec hraje skvěle (hodně Merat style). I ty harmoničtější linky sólovky mi sedí víc než u nových Ulce.

Zkus tohle