Českým divákům neznalým americké historie (mezi které patřím) název nového
filmu George Clooneyho Good night, and good luck nejspíše nic neřekne. Cože? Clooney napsal a natočil politický, černobílý, retro film? Ano, a jaký!
„Dobrou noc a hodně štěstí“ je věta, kterou se novinář Edward R. Murrow v 50. letech loučil s diváky svého pořadu „See it now“ na stanici CBS. Jednou se ve vysílání otevřeně vyjádřil k metodám, které senátor McCarthy uplatňuje ve své honbě za domnělými i skutečnými vyznavači komunistického myšlení. Murrow neobhajoval lidi, kteří byli neprávem nařčeni. Apeloval na dodržování práv, která jim zaručuje ústava, na nutnost předložení podložených důkazů a svědectví a v neposlední řadě na lidskou slušnost. Autoři filmu zobrazují tým Murrowova pořadu od počátku kauzy až do jejího hořkosladkého konce. Rámují ji proslovem Murrowa na téma budoucnost a možnosti médií. Přes dějovou jednoduchost, absolutní absenci jakékoli akce a přímočarost výpovědí a dialogů je každou minutu filmu na co se dívat.
Dobrou noc a hodně štěstí se vyznačuje výjimečnou harmonií mezi formou a obsahem. Formální stylizace do doby 50. let je dotažená do detailu. Clooney neměl jinou možnost než natočit film černobíle, protože požívá autentické záznamy projevů a výslechů senátora McCarthyho. Pohled na původní televizní techniku (natáčelo se v prostorách CBS) a novináře v oblecích, kteří vyvedeni v barvách sledují na obrazovkách černobílé vysílání, by byl přinejmenším směšný. Nejde tedy
o snahu tvářit se artově. Prakticky jedinou hudbu ve filmu nabízí záběry z vedlejšího studia CBS, kde se natáčí jazzové songy. Zpívá je u nás nepříliš známá (nicméně moje oblíbená) současná jazzová lady Diane Reevesová a některé věty jejích textů, vyjmeme-li je z milostného kontextu, velmi přesně komentují dění („I will keep my eyes on you…“). Atmosféra poloviny století je podpořena i jedinou osobní linií v příběhu, kdy dva zaměstnanci televize tají své manželství, protože manželé spolu v CBS pracovat nesmějí.
Přes dobovou věrnost i původní záznamy film nesklouzává k dokumentárnosti. Jeho téma je totiž i dnes po všech stránkách aktuální. Pokud se divák neorientuje v politice či historii, je tu obecnější rovina příběhu, pojednávající o cti, slušnosti, odvaze a boji za pravdu. Snad ještě ostřeji působí dnes téma funkce televizního vysílání. Film varuje před médii, která se stávají pouhým nástrojem lehké zábavy a snahy izolovat diváka od problémů skutečného světa. Naopak upozorňuje na to, že existovaly (i dnes existují) zpravodajské kanály, které se tomuto trendu úspěšně brání. A jestli umíte trochu anglicky, nastražte uši a vychutnejte si nádhernou novinářskou angličtinu Davida Strathairna.
Casting filmu není na první pohled nijak hvězdný. Propagace stála vlastně jen na Clooneym, který film společně s producentem Garntem Heslovem napsal, za babku
natočil (resp. za těžce sehnaných 7.5 milionů dolarů – proto koprodukce USA/Francie/ Japonsko/VB) a za babku si v něm zahrál. Ze Syriany stále zakulacený Clooney v brýlích nenápadně zapadá do hereckého týmu, jehož další známou tváří je asi už jen Robert Downey Jr. Jeho dvě nové role (uvidíme ho v animovaném provedení ve A Scanner Darkly) mě naplňují nadějí, že je v natolik dobrém stavu, kdy mu bude někdo ochoten po dlouhé době nabídnout hlavní roli. V což asi doufá každý, kdo viděl Chaplina. Fanouškům Twin Peaks určitě udělá radost obsazení Raye Wise. Clooneymu se podařilo navýsost přesně obsadit hlavní roli. David Strathairn je u nás prakticky neznámý (zahlédli jsme ho v L.A – Přísně tané), stejně jako skutečný Ed Murrow, takže do 50. let dokonale pasuje. Jen na fotografiích z něj čiší autorita, čest a soustředění. V jeho mlčenlivé tváři, která několikrát zůstává v záběru i v době, kdy zvuková stopa už uvádí další scénu či komentář, se přesně zobrazují všechny potřebné emoce celého příběhu. Jeho elegance dokonale kontrastuje s jistou dávkou až britského humoru, kterým je jeho postava obdařena. Více než zasloužená nominace na Oscara.
Dobrou noc a hodně štěstí žádnou ze šesti nominací na Ceny Akademie ve
velké konkurenci v úspěch neproměnilo. Nicméně fešný doktor z Pohotovosti George Clooney vykročil správným směrem. Po rozporuplně přijatém režijním debutu Milujte svého zabijáka, který byl zjevně poznamenán disharmonií mezi režií a scénářem Charlieho Kauffmana, natočil film relativně náročný, který rozhodně není přístupný všemu diváctvu. Není ale jen pro novináře a historiky. Má co říct všem, kteří jsou ochotni zamyslet se nad filmem i světem, ve kterém žijeme. Jak sám Clooney říká, proti lehké zábavě nic nemá, takže si asi občas střihne nějakého toho Dannyho Oceana, což je dobře. Ale k jeho tvůrčí kariéře nezbývá než dodat: Jen tak dál. A hodně štěstí.
---- --- -- - -- --- ----
USA/Francie/Japonsko/VB, 2005, 93 min
Režie: George Clooney
Hrají: David Strathairn, George Clooney, Robert Downey Jr., Patricia Clarkson, Jeff Daniels, Tate Donovan, Ray Wise, Frank Langella
Vložit komentář