Through My Dog's Eyes je soudržný blok vyselektovaných volně proudících myšlenek na sebe navazujících a sloučených do sobě příbuzných struktur. Když si odmyslíte všechny aranžérské kostrbatosti, vyleze vám z novinky Ephel Duath vlastně „zkrachovalý grunge“, kdy si jen nikdy nebudete jisti, zda jste sami na dojezdu či se vám to všechno jen zdálo.
Kdo trochu sleduje dění, zajisté si všiml, že v kariéře Ephel Duath jsme se setkali již se vším možným: s kravatami, pouhou černo(bílo)u stylizací, s knírky, staříky za bicími, hráli jsme si na malíře, na sebetrýznění, došlé až k poznání, ale koukat na svět psíma očima? No koneckonců proč vlastně ne.
Pominu-li začátek diskografie (Operu a Phormuli) a remixy Pain, „Skrze psí očka“ je již třetí variací jednoho šíleného Itala na téma „Jak se z blackmetalisty stát jazzmanem“. A řekněme si to na rovinu, metalistou (rockerem) už zůstane, samozřejmě když odhlédneme, jak se poslední tři alba Ephel Duath profilují, jak znějí. Ale popírat i fakt, že jazzmanem se již tak nějak stal, také nemůžu. Davide je ale rozhodně geniální muzikant, taky ale asi trochu blázen. Ale k věci…
S metalem ho stále spojuje síla a energičnost materiálu, byť rytmicky a strukturálně (ro)zlámaného, přešmodrchaného a nejrůzněji zpřeházeného, i když toto nejspíš je tak trochu také tématem alba, přeciš pes na vodítku s pánem na „Promenádě“ vše nevidí tak jasně jako splašený a divoce pobíhající zbloudilý psík, tady se z jazzu zas využívá svobodnost, s jakou matroš předkládá publiku, jeho celkový expresionismus a k avantgardní podobě ho posunuje zas práce s konstrukcemi kompozic a zvukem. Skutečnost je ale taková, že metal zde v obvyklé podobě vlastně neuslyšíte, přesto je ale album ve své podstatě dost tvrdé a narifované (v nové éře kapely vůbec nejtvrdší), pro některé pak ale asi moc přímočaré; skladby jako Nina nebo Guardian vítám. Já to tak ale nevidím a říkám tomu komplexnost. Rozhodně v rámci vzestupné kvality jejich diskografie nepokládám nové album za horší a jako nepotvrzení vzrůstajícího trendu, určitě se v jejich diskografii neztratí, je v experimentování sice o něco umírněnější (spíš tolik nepřekvapí), je ale celistvější, má pospolitější atmosféru, cítím propojenost celého materiálu, kdy módní návrhář Davide šil z jednoho hlavního materiálu konkrétní nití a až vždy pro konkrétní moment (zpestření) teprve zapletl cukrbliky a další vlákýnka. TMDE určitě není v albovém skladu ED převratné, ale své pevné místo v něm má a obstojí, protože i tak je nadžánrové, je stále dost ujeté, nevím, zda přímo avantgardní, ale rozhodně nelze říci, oč přesně zde běží, jelikož metal, rock ani jazz to není. A tak jsem si novinku hodil někam do škatule ‘zemitý, elektrizující, experimentální (avantgardní?) rock‘ koketující na hranici všemožných alternativních žánrů, dokonce i country.
Nahrávka totiž často zní jak jam jižanských muzikantů na héru (podobnost s Virus) někde v zastrčeném Nashvillském baru plného cigaretového kouře (oči pálí), rozehraných kulečníkových her (snaha se tvářit normálně) a nalitých šéfů (chybí koordinace) okukujících tančící vnadnatky (je to furt vzrůšo), jenže postupně se jejich jamem prokousáváte až k procitnutí, kdy přicházíte na to, že zde nikdo nejamuje, struktury jsou rozumně uspořádané a nenáhodné, vlastně jsou, ale pro normálního posluchače ovšem, jen jsou k sobě pojeny nevšedními terpenty. Není zde nejdůležitější energičnost, která vás má strhnout, ale i přesto muzika odsýpá a ani v těch „nehraných“ pasážích se posluchač nenudí, důležitý je feeling a cit pro vyjádření tónů, myšlenek.
Dochází zde ke střetu robustních a tak nějak „krančově“ nakreslených kytar a netradičních (již ne pro ED) brnkaček, válečkového slajdování (to ten country-feel), pevně stanoveného jazzového imprůvmentu vkusně dojížděného nejapnými samplíkovými podklady. A Davide již od Painter’s drží svůj rukopis, bez pochyb ihned od začátku poznáte, o jakou kapelu jde. Album má čistý analogový zvuk, hlavně bicích tedy, ty obstaral Marco Minnemann (Necrophagist, Freaky Fukin Weirdoz, Paul Gilbert, H-Blockx, Garry Willis, The Kelly Family, Illogicist ad.; zde k němu asi Tiso přišel) a jsem zvědav, koho tento nejapný italský pokustón na své muzikální, nonverbální komunikační taškařice zláká a přesvědčí pro příště, Vinnieho Colaiutu? Také bych měl zmínit absenci basy Fabia Fecchia, přesto album nezní prázdně, o to víc aranžují kytary a zpěv, k němuž je třeba říci, že zde tentokrát odvádí medvědí práci. Luciano Lorusso George se opravdu překonal a naděluje všemi hrstmi možných vokálních praktik, prohazuje řev, hulákání, vyprávění, mluvu, snad až rap, hází polohy nepolohy a celé album hodně táhne; taktéž lyrika bude zajisté zajímavá – třeba hned začátek Gift: “I have a present for you, iIt’s a cat! Do you like it? As the cat decomposes, do you like it?”
Through My Dog's Eyes je soudržný, něco přes půl hodiny trvající, blok vyselektovaných volně proudících myšlenek na sebe navazujících a sloučených do sobě příbuzných struktur. Jinými slovy, když si odmyslíte všechny ty aranžérské kostrbatosti, odbrnknuté dojezdy a určitou nezásaditost, vyleze vám z novinky Ephel Duath vlastně „zkrachovalý grunge“, kdy si jen nikdy nebudete jisti, zda jste sami na dojezdu či se vám to všechno jen zdálo. A no jo, ono zdálo, však to se vám hlavou prohnalo jen trochu psích myšlenek o počasí, kdy bys „ani psa nevyhnal“ :)
Vložit komentář