Jak natočit film plný mladých a krásných lidí? Jednoduše. Zasaďte příběh do světa, kde lidé přestávají fyzicky stárnout v pětadvaceti. Přidejte Justina Timberlakea, akci a stylovou výpravu a máte úspěch zaručen. Nebo ne?
Will Salas (Justin Timberlake) je jedním z mladých lidí, kterým před pár lety začal běžet rok života, který jim zbývá. Žijí však ve světě, kde se časem platí (taky se musí vydělávat, může se za úrok i půjčovat). Každý oběd tedy znamená o pár hodin kratší život. Žije se svou matkou (Olivia Wilde) v časové zóně Dayton (svět je rozdělen na časová pásma, které si liší cenami) a ráno mu většinou na ruce zbývá přibližně den. Když potká člověka s více než stovkou let, kterého už nebaví život a dá mu svůj čas, vydává se Will do Nového Greenwiche, zóny bohatých, aby je připravil o jejich čas. Vše se zamotá a Will musí unést krásnou Sylvii (Amanda Seyfried), dceru jednoho z boháčů. Sblíží se a začnou bojovat za chudé proti bohatým a policii vedené správcem času Leonem (Cillian Murphy).
Je až k neuvěření, že Andrew Niccol kdysi natočil prvotřídní Gattacu. Ano, i Vyměřený čas má originální myšlenku, se kterou by se dalo pravděpodobně při troše snahy dělat spousta zajímavých věcí. Jenže Niccol měl zjevně dobrý nápad, ale finální scénář je, slušně řečeno, odfláknutý. Postavy jsou povrchní a nemají naprosto žádnou oporu v souvislostech (proč je strážce času Leon tak houževnatý? Jak s tím vším souvisí Willův otec a proč proboha kápo gangu okrádajícího lidi o drahocenný čas jako jediný mluví s britským přízvukem???), jsou těžko uhratelné i pro takový talent, kterým se vyznačuje Cillian Murphy. Svět života na čas je taktéž nepropracovaný a jeho potenciál ostudně (Známe zóny: 12 - Dayton a 1 - Nový Greenwich …a co je mezi nimi? Mají lidé v ruce nějaké počítací stroječky? Proč se čas přenáší druhou rukou? A proč ho ve spánku někdo někomu neukradne???). Dialogy občas připomínají perly poslední doby jako např. Skyline, kde jsem se opravdu těšila, až někoho zabijí, aby už konečně zavřel hubu. Ty romantické zase donutí vzpomenout mistra špatných milostných rozhovorů George Lucase (ONA: „You saved my life.“ ON: „When?“ ONA: „Now and every moment since I’ve met you.“ Pár takových dalších a začnete vedle sedadla hledat pytlík na zvracení). Akční scény jsou až nahodile natočené a je jich po čertech málo.
Přitom rozjezd je dobrý! Jsme uvedeni do světa, kde každý počítá svůj život na hodiny a musí se hodně otáčet, aby se dožil zítřka. Atmosféra je vcelku hutná a deprese kouká nejen z alkoholického kamaráda hlavního hrdiny. Pak se hrdina vydá mezi bohaté s plánem je obrat o všechen čas a ukáže se, že lepší plán než obrat je v pokeru vlastně nemá…no dobrá, říkám si, teď unese hubenou holku s velkýma očima a začne akční jízda. Běda, nezačne. Vlastně se ukáže, že Clyde vlastně moc neví, co dělá, ale docela často se u toho líbá se svou Bonnie, která se sice několikrát převlékne, ale deseticentimetrové podpatky má neustále i s vědomím, že toho bude asi muset dost naběhat. A já začínám otáčet oči v sloup. Aspoň, že je tam ten Justin. Na rozdíl od Amandy Seyfried hraje alespoň přirozeně a neudělali mu s kůží a vlasy něco tak odporného jako Murphymu, který vypadá, jako kdyby na něj někdo vylil láhev oleje.
Relativně propracovaná výprava nic nezachrání a co se týče hudby, víceméně divákovi vždy jen potvrdí, že se blíží naprosto očekávaná situace. Ani ona nedává naději, kterou v sobě divák živí, že třeba přijde nějaký zvrat, třeba to nebude tak, jak si myslím. Bude. Bohužel.
Andrew Niccol nakonec natočil takový filmový paradox. Film se neustále točí kolem nedostatku času a jeho plýtvání a paradoxně tak divákovi připomíná, že by logicky bylo nejlepší zvednout se a z kina odejít (dvakrát jsem tak skoro učinila). Pokud chcete vědět, jak systém času funguje nebo kdo ho vymyslel, zeptejte se raději mě. Hlavně s Vyměřeným časem neztrácejte čas. Nemáme sice na rukou počítadla, ale i tak je náš čas pro tenhle film příliš cenný.
A za co čtyři body? Jeden za skvělou Olivii Wilde, druhý za Johnnyho Galeckiho, třetí a za lingvistické hrátky s frázemi a významy slova time. A čtvrtý holt za toho Justina.
---- --- -- - -- --- ----
USA, 2011, 109 min
Režie: Andrew Niccol
Hudba: Craig Armstrong
Hrají: Justin Timberlake, Alex Pettyfer, Olivia Wilde, Amanda Seyfried, Johnny Galecki, Cillian Murphy, Vincent Kartheiser, Elena Satine, Rachel Roberts, Aaron Perilo, Adam Jamal Craig, Bella Heathcote, Matthew Bomer, Yaya DaCosta, Ethan Peck, Toby Hemingway, DeVaughn Nixon
Vložit komentář