BEN FROST - By the Throat

recenze
Jukl
Hodnocení:
7.5

Ben Frost = Ben Frost.

V By the Throat nabízí australský Islanďan Ben Frost posluchači zcela novou zkušenost s jeho tvorbou. Po předchozím směrování vždy k jaksi ucelenějšímu zvukovému projevu, které završil kritikou výborně přijatým LP Theory of Machines, rozpouští devětadvacetiletý umělec v novince nepoměrně širší škálu vjemů než bylo jeho zvykem. V jedné ruce experimentální plochy dosavadní tvorby někde na úrovni fenneszovského kompromisu, v druhé ruce mnohem osobnější zvuková koláž plná lehce rozpoznatelných zvukových fragmentů. Výsledkem pečlivého mixu tak není krapet odtažitý ruch elektroniky, nýbrž třičtvrtěhodinka lehce děsivého doprovodu vhodného k filmům Davida Lynche nebo Larse von Triera. Dopředu tlačen množstvím hostů ve strunné a dechové sekci, nabírá materiál příjemný spád a uteče mnohem rychleji než výše zmíněný předchůdce.

Co se týče scénáře, já slyším dva rozdílné centrální motivy. První polovina alba přibližně po část Petera Venkmana evokuje otevřený prostor, mrazem protkanou islandskou (teda nikdy jsem tam nebyl, ale zní to určitě přesně takto) pustinu, cestu a únik z ní. Strach přichází z temné dálky, především pak hlavně hned úvodní Killshot vykresluje náhlý šok a zděšení. Leitmotiv hnaný primárně samply vlčího vytí, táhlými gradacemi a posléze strunnými nástroji tak nějak funguje, i když co se týče atmosféry prostoru, už jsme tu měli lepší. Škoda krapet nesourodých barev, které tak nějak neladí. Druhá polovina alba je nepoměrně niternější a introvertnější. Čitelné exteriéry se krapet vytrácejí, dominují buď uvařenější prostory nebo cosi jako vnitřní schíza hlavní postavy. Prim hraje spíš techničtější atmosféra podobná Theory of Machines vystupující někde z hlubiny stroje, čas děje se zpomaluje, zvuk se stává rozvláčným a jemným, na konci trilogie Through the… dokonce převládá zcela osvobozující atmosféra, sic nemálo fádní. Co bych vytkl dál, je skutečnost, že celek postrádá tolik potřebnou formu vrhající definitivní světlo na celou hudební konstrukcí – má být děj pesimistický se špatným koncem? Nebo problémy protáhlým, leč se sladkým koncem? Či zcela jinak? Album bohužel na toto neodpovídá.

Ben Frost si nicméně nehraje zbytečně na velkého dramatika a popravdě – ani ta trocha mu příliš nejde. Většina děje se nenechá lehce evokovat a brání se, drtivou část děje nechává album na představivosti posluchače, ten tak může použít i naprosto jiný scénář, než který jsem popsal. Dvě třetiny alba mne i přes výtečnou přístupnost nechávají chladným v roli pouhého přísedícího a pakliže se má By the Throat byť jen blížit Badalamentiho zvukovému diktátu, je tato snaha naprosto nekonstruktivní a zůstává bez odezvy.

Zakončeme to ovšem optimisticky – v rámci tvorby Bena Frosta je to další krok kupředu a skvělé album pro jeho skalní. Frost se za absence eklektismu vrhá do už prošlapaných cest, a i když netvoří nějakou špici letošní ambientní nadílky (kde u mě vedou asi nahrávky Emeralds), stojí By the Throat definitivně za poslech, dva i víc. Ben Frost = Ben Frost.

Vložit komentář

bukake - 21.04.11 02:08:57
tak kámoši do chladnýho deště Tim (Hecker) & Ben (Frost) vystoupí v rámci multimediálního festu Multiplace v Bratislavě. Frost 6.5. a Tim Hecker (spolu s Thomasem Ankersmittem a Philem Niblockem (sic), kteří mimochodem hrajou i na jednom z večerů Stimulu) o den později. cena 9 éček a skoro nikdo o tom doteď nevěděl. dovedete si představit ten poprask, kdyby to dělali v rámci Stimulu?
bk - 15.04.10 10:07:54
už jsem to psal na fooru: neměl by někdo zájem vyrazit 19.4., tedy v pondělí, na koncík v rámci Whale Watching Tour do Belgie, Ghentu? autíko ideálek, kdyby ho někdo moh vzít, bylo by to koží. jsme dva. lístky 16/19 ojro. performance vypadá tak, že nehraje samotný Frost, ale na podiu všichni čtyři hlavní protagonisté labelu Bedroom Community navzájem hrají své vály, takže veškerý Frost hezky elektroakusticky naživo, asi takhle: http://vimeo.com/8647726
jkl - 08.12.09 10:36:06
Ne, není, taky myslím...
bk - 07.12.09 22:08:52
no, on to ambient vlastně vůbec není :)
bk - 07.12.09 22:08:33
k tomu eklektismu, já se rozhodně nepovažuju za velkého znalce ambientu, vybírám si spíš okraje a přesahy (jako v každý sortě hudby), ale tohle mi přijde z větší části barevnější než většina žánrové produkce. a i proto se o čistý ambient určitě ani nejedná.
jkl - 07.12.09 20:43:52
Dík, super. Takže k tomu prvnímu - ucelenou tvář alba nehledám, to ne, ale album se postupně vyvíjí, některé prvky vykondenzují, některé vykrystalují, něco zanikne, jiné zas vynikne. V celku ovšem, mimo níže zmíněnou Petr Venkman část a samotný začátek alba, mi přijde transformace (hu?) mnoha prvků nevýrazná/nepřesvědčivá, mohlo to být drtivější. Z mého pohledu ano, viz. třeba věci jako tvorba G.Hildebranda, Atomine Elektrine nebo Nordvargr, co ho akorát poslouchám, fascinuje mě jak zmínění dovedou vzít malý element a utvořit z něj vektor, dát mu směr, barvu. Albu eklektismus nevyčítám, říkám že Ben Frost se obešel bez něj nebo bez jeho větší dávky. Crowbar tam opravdu jsou(to byl záměr Frosta), ostatní lze možná lehce vyposlechnout, i když u těch Bohrenů to bude tím, že jejich základ je velmi, velmi široký. Co ovšem určitě ano, tak je to Badalamenti, odkaz k jeho atmosférám tam patrný je. Mně osobně většinou malé opisování nevadí, když teda jako ovšem k něčemu je. Jinak myslím, že tohle album je hodně super, i když to hodnocení může být zavádějící.
bk - 07.12.09 19:57:55
pár mých náhledů na věc: "Co bych vytkl dál, je skutečnost, že celek postrádá tolik potřebnou formu vrhající definitivní světlo na celou hudební konstrukcí – má být děj pesimistický se špatným koncem? Nebo problémy protáhlým, leč se sladkým koncem? Či zcela jinak? Album bohužel na toto neodpovídá." jestli to myslíš tak, že album postrádá nějakou ucelenou, konsistentní tvář, tak já v tomhle problém nevidím. tím myslím, že mi vůbec nepřijde, že by to album nebylo dostatečné kompaktní, celistvé dílo, tedy jen jednotlivé fragmenty samy o sobě neodkazující k celku. desce výtýkáš "absenci eklektismu" (což může být někdy s "celistvostí" alba v rozporu, tady bych to tak ale neviděl), ale je tam slyšet spousta prvků čerpajících z různých stran: dle mýho do sebe skvěle zapadaj motivy skladeb Peter Venkman (dark jazzová atmoška třeba i vzpomínanýho Badalamentiho, Mount Fuji Jazz Ensemble nebo proslulých Bohren und der Club of Gore) nebo Through The... s dynamicky se zesilujícími elektrickými výboji (že by ti Crowpath?) a tak dál. toť jen můj pohled na věc. jinak fajn recka. a boží album. kubo, dej si to. pro mě jedna z věcí poslední doby. dokonalý mrazivo.
msh ggg - 07.12.09 00:30:31
super recka, esli je taková i hudba se rozhodně míním dozvědět
kot - 07.12.09 00:04:21
me se to libi docela dost, ale u tyhle hudby je to hadam dost osobni

Zkus tohle