DREAM THEATER - Systematic Chaos

recenze
onDRajs
Hodnocení:
6

Dream Theater nejsou obyčejnou kapelou, ale institucí. Neškodilo by v ní však otevřít okna, provětrat archívy, něco z nich vyházet a začít s čistým stolem. Teprve pak se Dream Theater může stát znovu tvůrčí skupinou.

„Chci být nesmrtelný a zemřít.“ Známá věta, jež zazněla v Godardově snímku U konce s dechem. Stačí smysl výroku znegovat a co může být horšího než být pohřben zaživa. V kontextu hudebního průmyslu se jedná o umělce, kteří jsou uznáváni kvůli své minulosti, ve které dokázali posunovat zažité konvence, schopnost invenčně inovovat postupy apod. Žije představa o tzv. dinosaurech („velkých“ kapelách), kteří již mají své odbyto a jsou tiše tolerováni a při zmínce o nich se vždy mluví o jejich minulosti. V rockové historii se tento termín vžil a je poplatný mnoha skupinám, z nichž si autor nevybavuje mnohoU Dream Theater a jejich hudební pouti bohužel faktor opotřebovanosti začíná převažovat.výjimek (možná jen King Crimson, kteří na přelomu tisíciletí vydali dvě desky, jež se řadí k jejich vůbec posluchačsky nejnáročnějším).

U Dream Theater a jejich hudební pouti bohužel tento faktor opotřebovanosti začíná převažovat. Nicméně v jejich případě je to o to smutnější, když si i jejich fanoušek uvědomí, jak zacházejí se svým potenciálem. Dá se hovořit o „výprodeji“ kvality – vezmeme-li v potaz neustálé překotné vydávání oficiálních i neoficiálních živáků při příležitosti všech možných výročích, nemluvě o tematických vystoupeních (Master of Puppets, Dark Side of the Moon). Tyto záznamy lze už počítat v desítkách a mně uniká jejich smysl. I když, ano....jeden důvod by tu byl.

Nutno dodat, že hudební hledačství lze hůře praktikovat ve stejné hráčské sestavě, což je už téměř deset let případ Dream Theater. Při jejich frekvenci vydávání desek se člověk nemůže divit, že pramen nápadů vysychá rychleji a těžko se obnovuje jeho zdroj. Až do Train of Thought se zdálo být vše v pořádku, dokud nenastoupila na řadu balada nebo epický kýč. Prvního bylo vždy dostatek a posluchač se dokázal přenést přes jejich instantnost, protože bravurní dramaturgie alba zapříčinila tyto kusy vnímat jako „příjemný oddech“

review_944_px3

neřku-li dobrou skladbu samu o sobě (avšak autor se přes takovou Annu Lee nedokáže přenést doposud). Pakliže však v pozdní tvorbě začal dominovat patetický kýč a bombastická epičnost, která Dream Theater řadí spíše někam k Rhapsody a meči a pršiplášti zahalenými spolky než do sedmdesátých let, legitimita těchto postupů se stala povážlivě nepatřičnou.

Octavarium připravilo krušné chvíle i těm, kteří měli rádi písničkovější tvář Dream Theater (viz výborné Falling Into Infinity). Stačí vzpomenout na takovou I Walk Beside You, při které by vyšli vítězně i tací U2, jejichž náladu měla píseň patrně evokovat. A titulní monstrózní titulní kus pro změnu obsahuje materiál, který jsme v mnoha obměnách už od Dream Theater tolikrát slyšeli. Poslední deska Systematic Chaos na Octavarium nepřímo navazuje, přináší jejich pomalejší, zadumanější tvář. Samotný úvod obstarává epicky pojatá košatící In the Presence of Enemies, k jejíž náladě se kapela vrací v závěru desky. Vzniká tak iluze rámcové kompozice celého díla, v němž „vnitřní“ jednotlivé písně mají žít svým životem, aby obohacovaly celek. Následující Forsaken však tuto iluzi bourá na prach; zjednodušeně hymnická skladba dává vzpomenout na Awake, kde podobně laděné písně ještě měly hloubku a skutečnou emocionální sílu. Zde zůstává pachuť z patetické křeče. Constant Motion vytahuje na povrch kapelou tolikrát opakovanou inspiraci Metallicou; jedná se vlastně o poctivý hardrock (nemluvě o „fotbalově“ skandující Prophets of War) obohacený o pěkně rytmizované kytarové sólo s exotickými motivy. Otázkou zůstává, zda to „progresivistům“ stačí nebo jen s úlitbou přivřou oči. The Dark Eternal Night (možná jako jediná) dostává jménu tvůrců a její hudební příběh vypovídá o neutuchajícím talentu složit devítiminutovou skladbu, v níž hlavní roli hraje neobyčejná hravost, která se projevuje například jednotlivými dialogy mezi nástroji, groteskními zvuky v jinak sytě zahuštěném metalovém projevu. Možná to je slabina celého projevu na Systematic Chaos. Na formát Nevermore jsou málo tvrdí a představuje to pro ně až moc velký extrém a na stranu druhou málo rytmicky a kompozičně komplikovaní (přece jen se projevuje prohlédnutí vzorce „expozice – část sloka-refrén – instrumentální orgie (téměř vždy muzikálně nejbohatší partie) – návrat k refrénu a vypjatému zakončení“). Nemůžu se tedy zbavit selankovitého dojmu. A to má člověk za sebou tu lepší půlku desky.

Repentance: píseň navazuje na aluzivní charakter předchozích počinů – předchozí deska vždy přinesla hudební nápad, který byl v té následující použit v překvapivých a nečekaných kontextech (vzpomeňme úplný začátek Octavarium). Jenže tentokrát se neodkazuje, ale vykrádá. A to konkrétně This Dying Soul z Train of Thought. Že by jeden z dalších důkazů, že Dream Theater došly nápady? Raději nemluvit o typicky „americky“ pojatých angažovaných textech, jež se dají vytěžit maximálně v šestákových agitkách. „It's time to make a change.“ Pánové mají smysl pro nechtěnou ironii. Přichází asi nejděsivější moment z celého disku, The Ministry of Lost Souls. Takový kýč by se dal očekávat od Vangelise. Možná pánové jen stárnou a sentimentální, ale prvních sedm minut by mohlo podbarvovat romantický hollywoodský velkofilm nebo červenou knihovnu. Ani poslední píseň se z bolestínské melodramatičnosti ne a ne vymanit, jen alternuje stokrát slyšené až nakonec zopakuje riffy z úvodu desky a celé to spěje k nabubřelému finále. Konec a sbohem! A už nikdy víc!

Dream Theater nejsou obyčejnou kapelou, ale institucí. Neškodilo by v ní však otevřít okna, provětrat archívy, něco z nich vyházet a začít s čistým stolem. Teprve pak se Dream Theater může stát znovu tvůrčí skupinou.

Vložit komentář

brutusáček - 01.07.09 16:27:41
hm hm takže vydařené .... :) su zvědav na rprt
Adamos - 01.07.09 15:48:15
Brutus: Včera celkem dobrý. Akorát Cynic chyběla basa a světla a mohlo být míň kopáků a taky mi přišlo, že některý songy dali trochu pomalejš než na fošnách. Ale jinak dobrý a Masvidal zpíval fakt dobře a přišlo mi, že tam bylo jaksi méně vokodéru, což živému provedení celkem sedělo. DT skvěle zahraný (Cynic samozřejmě taky), ale moc cajdáků (asi 3?). Labrie v pohodě. Zvuk ze začátku dobrej, pak skvělej.
bizz - 01.07.09 15:46:52
ale hej, neco pisnu
brutusáček - 01.07.09 15:41:44
tak jak včera? a co kynik?
Kuba - 13.05.09 21:51:20
Jo však se nic neděje..........nemyslim to zle:)Já mám teda rád všechny alba(více či méně),je to moje srdcovka,tahle kapela.No já ještě neměl tu čest je vidět na živo,ale den D se neúprosně blíží:)
DR - 13.05.09 20:01:01
Kubo, abych ti přiblížil svůj pohled: já tuhle kapelu miloval, ale jen do train, nyní trpím; živě jsem je viděl po vydání scenes from a memory, tak mám klid...
Kuba - 13.05.09 14:15:22
Aha:-)tak to samozřejmě nemohu souhlasit,ale je to super přirovnání:-)
DR - 13.05.09 13:04:27
kuba: tzn. průser jak brno, to už jsou lepší hammerfall
Kuba - 12.05.09 17:58:23
nevim,jak někdo může označit tuto desku za špatnou.... To DR:jak to myslíš,průser z brna?:-))
DR - 12.05.09 14:50:13
singl z novinky zní jako průser z Brna
brutusacek - 08.01.08 21:11:52
protože jsou to vymaštěnci ty japové, asi taky důsledek těch dvou atomů, každej kdo nemá oči nakřivo a je trochu slavnější tak mu udělaj show....
LooMis - 08.01.08 17:53:57
souhlas, první skutečně špatná DT deska. a já mám pocit, že za to nemůže jen roadrunner - portnoy se posledních snad 5 let cpe úplně všude a DT se čím dál víc stávají jeho kapelou. raději než poslední desky si pustím boční projekty (a že těch je taky pěkná halda), vyjma posledního labrieho, ten je taky pořád stejnej. a japonci? stačí se podívat na friedmana, ten to poznal už dávno, bydlí tam a snad už má i nějaký vlastní TV pořad :-)
bizz - 08.01.08 16:04:11
:-D
brutusacek - 08.01.08 15:31:52
zpracaný japové fakt...amící na ně pustí dva atomy a pak jim do konce světa jako omluvou cpou bonus limited edice...zmrdi
bizz - 08.01.08 15:22:37
jestli to tak je, tak mozna proto, ze na to poradne diky sikmejm vocim nevidej :D
DR - 08.01.08 15:10:58
Myslím, že tohle kupujou jenom v Japonsku....nebo se pletu???
piTRs - 08.01.08 12:28:27
příležitost odejít na vrcholu tvůrčích sil propásli DT už dávno
brutusacek - 08.01.08 11:18:21
to máš tak samo jako fear factory edice, sepultura best of atd atd.....roadrunner právě díky těmto menům plus korn či slipknot přičuchnul k velkým prachum a logicky se toho nechce pustit
bizz - 08.01.08 11:11:04
co jsem se tak bavil s Marthusem, tak to prej hodne dela samotnej Roadrunner tyhle kompilaty, spesl edice... a ted treba pripravovany best of. ze s tim maj s COF stejnej trabl.. ale zase jsou to obe dost velky kapely (DT i COF), ktery by si mohly trochu taky rict co jo a co ne, ne?
bizz - 08.01.08 08:01:42
anebo se stavaj stale vetsi kapelou a zbytecne moc vydavaj -mozna i vsechno- vydavaj..
lesiK - 08.01.08 06:54:47
rovnez naprosto souhlasim, krasne napsane. Do DT jsem byval blazen, od Octavaria uz nicmene maji jejich nahravky jen zlomek toho, pro co jsme si DT drive tolik cenili. Skoda skoda, brilantni muzikanti ztraceji inspiraci...
bizz - 08.01.08 00:56:52
Připojuji se k O. DT umí vždy udělat skladby a umí zaujmout. Leč kapele vlastní patos, šablonovitost a unavenost je průběhem alba cítit.. instrumentálně hodně namakaná Metallica? složitej rozvětvenej bigbít? přeháním, ale na každým ale je něco, ne?

Zkus tohle