Datum vydání: 16. duben 2025
Vydali: Sun & Moon Records
Žánr: experimental black metal
Voluptas není jen
řecká bohyně smyslnýho požitku, ale taky pražký blackmetalový kvinteto, který v
rámci český scény už léta nabízí poměrně neobvyklý zboží. Místo pravověrnýho
sypání a úzký žánrový košile sází na otevřenější přístup, kterej vychází z tý méně ortodoxní části norskejch devadesátek (jméno debutu Ved Rums Ende napoví, znalci určitě dodají další).
Právě kvůli týhle otevřenosti si jejich nová deska Where Celestial Bodies Guide Not pár slov určitě zaslouží, i přes(!)/s přihlédnutím k(?) úzkýmu personálnímu propojení s Marastem. Ano, dva členi Voluptas jsou členy redakce, kde moudrý slova ohledně hudební tvorby ostatních doplňujou o salvy interpunkce a obsáhlý výčty zkonzumovaných piv a pochutin. A tak by byla škoda jim nějaký ty moudra nevrátit zpátky.
Pravda, novinka Where Celestial Bodies Guide Not už od debutu ušla kus cesty a notně zvážněla, tatam jsou roztomilý malůvky na obalu (novou obálku chválím!) a yarrdeshovsky humorný texty – na novince jsem napočítal hned tři názvy v latině a jeden v hebrejštině.
Tvář se zakabonila, deska se víc soustředí na studený blackmetalový polohy, méně se skáče mezi žánry a nápady. Tradiční riffáž tu sklouzne do psychedeličtějších poloh, onde trošku potrápí disharmonií, a občas se zklidní ve folkovějších (Negura Bunget?) nebo shoegazy polohách.
Hlavně nasypanější polohy se od počátků hodně zlepšily, Voluptas v nich mají přehled a kvalitu, která jim dovoluje kupit střípky z různejch koutů žánru. Navíc do sypání dokážou vpašovat silný, ale ne vlezlý melodie. Celkovýmu dojmu pomáhá i zvuk, kterej nabral na síle a mohutnosti, a tak sypačky správně řežou. Trochu míň mi sedí klidnější party, kde je rytmika na můj vkus až moc pravidelná a těžkopádná a nabourává jemnější nálady.
Promyšlenější skladby a dospělejší přístup k muzice s sebou ale nenesou jen pozitiva. Současní Voluptas jsou jednolitější, mají lepší nápady, který k sobě pěkně pasují, ale trochu mi chybí dřívější snaha experimentovat a překvapit posluchače.
Když už jsem zmínil inspiraci eklektičtějším pojetím black metalu, tak jedním dechem musím dodat, že se jedná hlavně o řemeslně dobře odvedenou práci v rámci žánru než desku, která by se snažila o novátorství nebo překračování hranic.
Myslím, že by neškodilo, kdyby se kapela trochu víc utrhla ze řetězu a dala nápadům prostor se zkroutit do nevšednějších tvarů. Třeba psychedelický vlivy tu fungujou hlavně jako dochucení, přitom by se deska aspoň na pár minut klidně mohla zlomit v hypnotickej hrot. Zkrátka, Voluptas dobře zvládaj osvědčený postupy a mají fajn nápady, ale málokdy doopravdy vykročí mimo svojí (a posluchačskou) komfortní zónu.
https://www.facebook.com/events/986147397043401/
Já už sem si s Michalem a Martinem psal, nicméně..
Mně...
Jinak zajímavé, jak se ty názory na jednotlivé skladby různí, třeba Moon Obscured jinde, kde bych to úplně nečekal, snad označili za nej skaldbu. Jinde zase Mars, což je song, kterej už část kapely odmítá hrát :) Zrovna u JKL bych taky čekal, že tě budou bavit jiné skladby než docela popíkovej Spindle, ale point se zvukem beru.
Jinak Kotkovi samozřejmě díky za retz!
Já už sem si s Michalem a Martinem psal, nicméně..
Mně...
cello v 2/2 Patriarchy I za mě jedna z nej částí desky + tam byly různý technický důvody (mj. i kvůli stopáži vinylu - kterej by časem měl být, ale...)
MO můj favorit - na hraní nejzábavnější (část basy kvazimprov sólo :) - už to nikdy nezahraju stejně ani kdybych chtěl), naopak Mars "nemusim" od začátku a snad brzy zmizí v propadlišti dějin :), Ex Nihilo podobně (a ta část po Eliščině vokálním debutu je spíš á la Negative Plane-krautrock :), ale Virus ok, taky), ale holt k tomu mám hodně jinej vztah no
Já už sem si s Michalem a Martinem psal, nicméně..
Mně moc nevyhovuje ten Patriarch na začátku s tím, že to následně spadne do Sol Indiges a Moon Obscured.
Ne, že by ty songy byly špatné, ale prostě mi tam asi spíš nesedí, celkově ten zvuk ladí spíš s tím easy listening matrošem, jako hned následující The Spindle.. Schválně si to ještě pustím znovu. Okej, Sol Indiges by bylo lepší ze startu s víc bublající basou (kdyužtotakhrásněhraješ), ten song by dostal brutálnější a mazanější ksich (takové to aláDHG vyjebávání s posluchačem). Moon Obscured je sympatický flák, akorát mě teda až teď napadlo, že máte vlastně na albu dvě outra se saxem. Kdyby sax byl na startu M.O., měl bych z toho lepší erekci a tak.
¨
Druhá půlka alba mi tak přijde víc ´konzistentní´, či jak to říct. S tím, že se budu opakovat, ale ten Virus-like nástup v polovině Ex Nihilo mi vyloudil úsměv na tváři, jako jo, tohle je třeba dost dobré.
Na poznámku, že Patriarch I je intro by default bych opáčil, že to taky mohlo být docela fajn outro taky .)..
Jinak bych to hodnotil možná trochu líp jako celek, protože je to sympatické a své, funguje to v té délce nějak, což se o mnoha releasech zas uplně říct nedá vždycky.
dík za rec, kapříci samo připlavou :), "kritika" resp. preference jasný, je to tak, skladatel ostatně lásku k a "zaseklost" v 90s-2003 přiznává
já bych k tomu byl kritičtější i v jiných ohledech :), ale… zvláštní, že ani v dalších rec zatím kritika skoro nic
na albech se nějaký větší psych hypno-hroty/experimenty, utržení se řetězu od V. spíš čekat nedaj, max živě někdy atmo psych improv/noise pasáže se ságem + nově 7mi strunný el. housle s efektama a soma dvina, ale uvidíme…
Negura vliv trefa a Dordeduh si na tom při masteru docela mákli (doporučuju), byť tak 70-80% je prostě Norsko, troška Švédska, Ukrajiny, UK aj.