BEHERIT, HELLBUTCHER, DEATH WORSHIP, LARVAE, MŮRA

report cvlt

Oživení blackmetalového kultu není jen záležitost zbytečného kalkulu. Zdánlivě přežité naživo stále ničí.

Kdy31. srpen 2024
KdePraha, MeetFactory

Uctívači primitivních rytmů a riffů, které čerpají moc z oltáře samotného Satana, měli v poslední srpnovou sobotu jedinečnou záminku pro kongregaci. Do Prahy se poprvé dostavili Beherit – blackmetalový kult odpovědný za nastolení rovnice, ze které eventuálně vzešly některé z nejtvrdších, nejtemnějších, ale i nejabsurdnějších hudebních těles vůbec.

Co více, Beherit se po letech přihlásili ke své kytarové, ryze metalové tvorbě, která byla v rámci kapelního katalogu utlumena ambientně-elektronickými počiny. K prvnímu náznaku o návratu blackmetalových Beherit došlo během dubna roku 2024 v Osace, kde se zhostili role headlinera se dvěma rozdílnými sety, který spojoval dvoudenní soupisky – první den byl věnován metalu, druhý agresivní elektronice.

Snad to byla právě Osaka, kde se Beherit rozhodli, že by své staré blackmetalové řemeslo mohli spojit s atmosférickými syntetickými plochami do jednoho vystoupení. Výsledek? Několik následných koncertů, ve kterých kapela odprezentovala průřez tvorbou, kde se ambientně-rušivé plochy staly sekundárním, avšak funkčním doplňkem. Stejné podání bylo přichystáno i pro pražské MeetFactory, rozmanitý support přitom pokryl i jiné mety než jen primitivní, na kost ohlodaný metalový satanismus.

Už první Můra nebyla přímou poctou finského kultu. Kapely rozhodně sdílí žánrovou oddanost, náklon k břitké elektronice, snad i to, že nehrají kdekoliv a kdykoliv. Můra vylétá jen několikrát ročně, pole působnosti si pečlivě vybírá. A opatrná selekce jen posiluje unikátnost skupiny – blackmetalovým étosem a psychedelickými šrámy ošlehaný death doom metal nemá na scéně obdoby. Duch Grave Upheaval a starších Grave Miasma je ve vleklých a tepavějších momentech nadále přítomen, kapela však stále roste, zejména pak v rámci dynamiky (nešlo si nevzpomenout na vydařené Innumerable Forms z Tones of Decay), díky které vystoupení získalo vyvážený poměr atmosféry a hudebnosti. Vše navíc s pořádnou, byť nepřehulenou hlasitostí a efektní hrou s rudým svícením.

Na vlnu pomalého death metalu následně naskakuje trio Larvae, podání se však značně liší – ze satanské temnoty se přešlo ke hnilobě, kterou ředí nadhled osmdesátkových hororů. Z kapely jde letmo cítit sentiment Impetigo, hororová fazóna občas připomíná i Mortician. Chybí snad jen větší spád, občas i síla riffů: jednoduché a přímočaré kytarové motivy se rychle vyčerpávají, vsuvka v podobě ritualistického výstupu s lebkou se do jinak standardního deathmetalového koncertu příliš nehodí. Larví hemžení se tak po silné Můře jeví spíše jako solidní, byť  jinak podaný dozvuk předešlého.

V Death Worship se nejvíce zračí všestranná návaznost na headlinera. Čtveřice pod taktovkou Ryana Förstera z Blasphemy aktualizuje hudební agresi kanadského Ross Bay Cultu, který Beherit zvukově i vizuálně přímo ovlivnil. Netřeba dodávat, že všechny tvrdost-umocňující prvky jsou povýšeny. Death Worship tak už od prvních vteřin přebírají post nejrychlejší, nejzběsilejší a nejintenzivnější kapely večera. Stále poměrně nový projekt s časem zraje – pohrává si se živým podáním katalogu, ve kterém však břitký zvukový nátlak zůstává prioritou. V případě vystoupení v Meetfactory se vše obchází bez klidnějšího ohlašování skladeb, celá přední linie je vybavena mikrofony, kytarový a rytmický nátlak tak navíc posiluje vyšší stupeň vokální vrstevnatosti. Výše intenzity přitom nekolísá – od první sypačky až po poslední usrknutí z otráveného kalichu.

Hellbutcher se pak nejvíce blíží žánrové tradici, na úkor faktu se snad občas jeví až boomerovsky. Pozůstatek z Nifelheim za svým původcem nezaostává, takřka bez přestávek do publika sype rytmy, které funkčně a chytlavě kombinují tendence speed metalu s thrashovou rytmikou. Nutno dodat, že je vše provedeno v duchu černého kovu z dob žánrových prvopočátků, což Hellbutcher zpečeťují dvojicí coverů na samotném konci show – předělávky Die in Fire od Bathory a Black Metal od Venom přichystaly nejvděčnější moment večera. Vše pod taktovkou nestárnoucího frontmana: Hellbutcher neztrácí zápal, energii ani vokální sílu. Zbytek kapely přitom sekunduje bezchybnou sehraností.

S čekáním na Beherit se těšení mísí s lehce skeptickou zvědavostí – jde kapele o majestátní oživení staré legendy, nebo jen o snahu vytřískat něco ze staré značky? Plášť halící pódium se rozevírá a pulzující ambientní stopa rozuzlení několik minut natahuje. S tvrdými prvními rytmy Unholy Pagan Fire ale obavy mizí. Precizní zvuk vlévá do jednoduchých riffů kýženou energii. Rytmy svádějí ke hrození, elektronické ševelení nepůsobí jako vata, ale jako funkční pojivo. Unholy Pagan Fire se nečekaně překlápí do Gate Of Nanna, příchozí se hřebu v podobě deklamace „Ave Satan, ave Lucifer“ tak dočkávají hned zkraje vystoupení.

Nevadí. S každou další minutou se totiž ukazuje, že Beherit mají celou show vytříbeně rozfázovanou – následující blok skladeb z The Oath of Black Blood v rámci nátlaku překonává intenzitu předešlých Death Worship. Následuje kolekce skladeb z Drawing Down the Moon, které se drží středního tempa. Segment vrcholí repetitivní Lord of Shadows and Goldenwood, ve které se dosud nejlépe snoubí primitivní metal se syntetickými prvky z krabiček Nuclear Holocausta. Na mysl přitom tanou i no-wave momenty Swans nebo death industriální projekty tvrdšího rázu.

Koncert posléze dojíždí na repertoáru z Engram – jinak nejsofistikovanější materiál Beherit získává v živém provedení ráz neotesané agresivity, která se násobí mentálním vyčerpáním z všudypřítomného horka a nedostatku čerstvého vzduchu. Koncert končí bez přídavků, což je implicitně bráno s povděkem. Vyčerpanost střídá satisfakci – spokojenost s faktem, že hudba, která je dnes primárně ceněna za to, co následně definovala, funguje i po letech sama o sobě a se vším všudy.


Vložit komentář

mIZZY - 04.09.24 10:28:15
Tyjo, mně zrovna Larvae sedli docela hodně. Jasný, bylo v tom několik až zbytečně gore prvků, ale svým způsobem to s tím valivým death doomem fungovalo více, než když něco podobného začne hrát rádoby technická kapela (zdravím Chthe'ilist). Nechutné to bylo tak akorát. Jo a jen taková drobnost, návrat Beherit neproběhl v dubnu v Japonsku v Osace, ale už v lednu v domácím Oulu :)
Dantez - 03.09.24 08:47:57
Odpověď Franta N.: Vzhledem k tomu, že v Larvae hraje člověk, který si říká Maso Alastor ...
Za mě teda taková nedomrdlá variace na Mortician, chtělo byto občas nezemsky zasypat, takhle se ty primitivní riffy točí celkem v kole. Bicí á la Motley Crue prdel, ale spíš efektní než efektivní.
Franta N. - 03.09.24 02:06:25
Vzhledem k tomu, že v Larvae hraje člověk, který si říká Maso Alastor Desekrator a mimo mnoha jiných hraje i v kapele Black Ejaculation, mě trochu mrzí, že jsem tam nebyl. Protože jestli tam nebyl přítomen Satan, tak už nikde.
SS-18 - 02.09.24 17:06:17
Odpověď mIZZY: Jelikož mám srovnání gigem v Rakousku na Funkenflugu, nemůžu si trochu...
nejlepsi zvuk mela Mura ale Beherit total spokojenost, jak zvuk tak metal, primitivismus ultimo i dobry ty noizy, jen teda skladba setu nemela gradaci kdyz nejvetsi pecky vypalili v prvni pulce... ale ztoho vseho co to mohlo bejt to bylo vlastne to uplne nejlepsi
vihkav - 02.09.24 12:37:27
Za mě ten večer stály za poslech dvě kapely - Můra a Beherit, na čemž jsem se shodl po koncertě s X dalšími. V Beherit vlastně kult, že bubeník hraje stejný brambory jak na desce (nic se nezměnilo), ale koncert intenzivní a potvrzující tvorbu. Akorát zde nedokážu kvitovat nadšení z elektro přechodů - ultra dlouhé noisové pauzy mě fakt sraly a nebyly zajímavé ničím (nemusím chápat všechno) - jakmile ale došlo na metal, všechno mega v pořádku. Larvae - super vokál, hudebně nuda Death Worship - strašný, a to jsem čekal, že budou nejlepší z večera Hellbutcher - nejsehranější kapela dne, ale pořád hrajou boomer heváč, kterej prostě nechceš poslouchat dýl než dvacet minut :) Vtipný, že místní sataňizmus s Mizzym a Abylajem strčí do kapsy většinu zahraničních hostů, peace!
Pik - 02.09.24 12:17:38
Kolego, vokálúm jsem u Beherit místy nerozuměl už v roce 1994, kdy se mi to dostalo poprve pod ruky :))
mIZZY - 02.09.24 10:36:11
Jelikož mám srovnání gigem v Rakousku na Funkenflugu, nemůžu si trochu nepostěžovat na to, že jsem čekal, že to bude znít líp. Doufal jsem v sílu klubového aparátu a tlak, ale ve výsledku mi to přišlo celé tak trochu zahuhlané. Ten zvuk nebyl blbej, jednotlivé nástroje šlo dobře identifikovat, ale myslel jsem, jak to bude zabíjet, což se ale úplně nestalo. Vokálům jsem místy vůbec nerozuměl, a to ty texty docela dobře znám. Plus teda fakt přísný vedro (a to tam ani nebylo až tak namačkáno, jak bych čekal) a samozřejmě nějakej ten chlast celkový zážitek taky trochu zkazily. Synths mi přišly taky méně výrazné než v Rakousku. Ve výsledku jsem asi rád, že jsem Beherit před Prahou viděl už jinde. Hellbutcher gut, lepší než ve Finsku, ti měli super zvuk. Death Worship vražda jako vždycky, byť Berlín loni mnohem lepší a taky mi přišlo, že v backstage to znělo líp než v sále. Larvae naopak překvapili, to mě naživo bavilo o dost více než z alba, zvukově rovněž gut. Ty Cornovy bicí byly úplně monstrózní.

Zkus tohle