MARILYN MANSON – One Assassination Under God - Chapter 1

recenze alternative metal/industrial rock
Nadrom
Hodnocení:
9

Mnohými už odepsaný Marilyn Manson doručil desku, která moc příjemně překvapila. Čekáme na Chapter 2.

Datum vydání: 22. listopad 2024
Vydali: Nuclear Blast Records
Žánr: industrial rock, industrial metal, alternative rock, gothic rock

Málokdo by čekal, že po soudních tahanicích, obviněních a následném distancování nahrávací společnosti se ještě dočkáme nějaké nové nahrávky od Marilyna Mansona. Jenže on jí vydal, a dokonce je v nejlepší formě za posledních 20 let. Od alba Golden Age of Grotesque jsem všechny jeho desky slyšel, ale nikdy více než jednou nebo dvakrát. To, že ubylo na tvrdosti bych mu ani nevyčítal, to je u takhle velkého interpreta vcelku přirozené, ale nějak mi přišlo, že se z nahrávek vytratil takový ten jeho duch. Jsem rád, že na nové desce je to jinak.

Nový Manson navazuje na starší tvorbu, ale nedělá to nijak násilně. Představuje se nám v poněkud civilnější formě, nesnaží se již tolik šokovat a být skandální, snad kromě jeho samotného vzezření; koneckonců jsem jeho image a obecně velký důraz na teatrálnost nikdy moc nemusel. V základu jde ale jen o dobré písničky, a těch tu najdeme opravdu hodně.



Manson oproti předchozím albům poněkud přitvrdil, co je ale důležitější, objevují se zde, co se mě týče, skvělé melodie, které mají zase ten jeho feeling a harmonie, které mu sedí nejvíce. Typickým příkladem je skladba Nod If You Understand, což je vypalovačka, která jako by vypadla z alba Antichrist Superstar a cestou se ještě někde srazila s 
Ministry. Provokující a rytmická věc, kde nenajdeme žádné ultramelodické zpěvy, ale jde opravdu na dřeň agrese. Naproti tomu No Funeral Without Applause mi zase náladou i melodiemi připomíná album Mechanical Animals a obsahuje opět ty skvělé melodie, které Manson ke konci devadesátek předváděl. A přitom je to vlastně obyčejná rocková pecka ve stylu posledních desek, ale najednou mi to dává smysl a skvěle to funguje.



Deska ale není tak industriální, jak bychom od Mansona čekali, byť jeden z úvodních singlů Raise the Red Flag industriální prvky obsahuje a k tomu ještě skvělý refrén. Také se mi líbí, že má každá sloka jinou zpěvovou linku, do které skvěle groovuje basa.

Zvukově je deska zabalena do příjemného zvuku, není ani příliš moderní, ani se nesnaží o nějaké velké retro. Songy jsou opravdu variabilní a každý je jiný. Například Death Is Not A Costume má synthpopovou sloku a následně vyustí ve skvělý rockový refrén s chytlavou melodickou linkou opět odkazující na starší tvorbu.

Písně se dost liší i náladou. Například temně laděný titulní otvírák One Assasssination Under God je podbarven tvrdou metalovou rytmickou kytarou a s teskným refrénem, naproti tomu Sacrilegious je trochu veselejší a skočná věc, která mi trochu připomíná Disposable Teens z alba Holywood. Další singl z desky As the Secrects Within je ale opět temná záležitost s typickými až hororovými vyhrávkami, které jí podbarvují. Opět ale v jeho středu stojí skvělý refrén, který možná nefunguje na první poslech, nicméně u mě vůbec nefungoval ani jako singl, ale v rámci desky se mi dostal opravdu pod kůží.

Mezi mé nejoblíbenější skladby na desce patří Meet Me In the Purgatory, která Mansona představuje v poloze klasického gothic rocku, který mi hodně připomněl elektroničtější desky Paradise Lost. Je zde naplno využit Mansonův skvělý pěvecký potenciál a zvláště ke konci skladby se nebojí refrén i více procítit a přidat na intenzitě.

Co mi ale opravdu vyrazilo dech, je skladba Sacrifice of the Mass, která celé album uzavírá. Věc začíná na španělku a už při prvních tónech mi způsobuje to pověstné mrazení v zádech. Skladba má až „floydovské“ ražení a na ploše šesti minut vás zvládne opravdu zaujmout, a to i přesto, že se nijak zásadně nerozjede. Nádherný závěr tohoto skvělého alba.

Marilyn Manson doručil desku, která mě opravdu velmi příjemně překvapila. Nikdy jsem nebyl jeho skalním fanouškem, ale jeho staré desky jsem poslouchal rád. Ačkoli už ho mnozí (včetně mě) odepisovali, nečekal jsem, že ještě vydá něco, z čeho budu takto nadšen. Desce prakticky není co vytknout a k dokonalosti jí chybí jen druhý díl, na který se opravdu těším.


Vložit komentář

Nadrom - 19.12.24 09:25:50
Já sem to taky tak udělal, vlastně to tak dělám vždycky když vyjde cokoli nového. :) U těch novejch desek pak většinou ani nezůstanu a projíždím ty staré. :) Viz Konhra, nová deska vůbec, ale starý sem projel všechny. :)
bizzaro - 18.12.24 18:41:52
Tahle diskuze ma za následek to, že si pustim něco staršího, takže účel splněn. Btw hlasivky jsou sval, takže se dle práce s nim a jeho zátěži mění.
Zero - 18.12.24 10:54:22
Manson má přirozeně takový hrubší hlas (nebo aspoň měl, ono když člověk přestane po desetiletích chlastat a fetovat, asi mu to s hlasem něco udělá), takže to přeefektování vidím právě v tom vyčištění, že najednou, kromě poloh řevu, zní jemně a uhlazeně, jako ještě nikdy. Takhle jsem to myslel.

Jinak v podstatě ano, jde o nějaké navázání na éru Holy Woodu. Mám za to, že kdyby tohle album vydal hned poté, omlátili by mu ho fanoušci o hlavu, že se až moc opakuje. Jenže on ho vydal až po desetiletích a po nepříliš kladně přijatých experimentech, takže si myslím, že je tím trochu nadhodnocované. Hudebně jde v podstatě o příjemný tvrdší gothic rock, ale nic objevného.

Když si vezmu celou diskografii, tak se mi vždycky líbily spíše ty snahy o něco nového než o návrat k tomu, co ho proslavilo. Minulé We Are Chaos mělo asi nejblíže k tomu, co by se dalo nazvat dospělou a vyrovnanou deskou (spíš hudebně, textově to je někdy dost nablblé) týpka, který má 50 let. A teď mi přijde, že se snaží zase být mladý a edgy, což pro mě není úplně uvěřitelná a atraktivní poloha člověka v tomhle věku.

Ale tak... zhubl, přestal chlastat a fetovat, ze všech těch obvinění nic nebylo, tak se asi fakt cítí mladý a edgy, čili přejme mu to.
nadrom - 18.12.24 09:59:42
No já nevim. Buď je něco přeefektovaný nebo vyčištěný a vyhlazený. Přijde mi to tak trochu jako opak. A ano, efekty měl na hlase Manson dycky, a mě se to naopak líbí. Robotickej mi ten hlas nepřijde, spíš ten projev není tak agresivní jako dřív. Autotune fakt nevim, ucho mám docela dobrý, ale necejtim se natolik fundovanej, abych to takhle od stolu diagnostikoval, ale třeba to tak je, těžko říct. U takhle velkejch interpretů takovýhle věci fakt neřešim. Na Mansona musim mít taky náladu a tohle se mi do ní z nějakýho důvodu trefilo narozdíl od předchozích desek, třeba se k nim časem taky propracuju. A jako prvoplánovej návrat do minulosti to na mě nepůsobí, spíš nějaký navázání v náladě a harmoníích. Ale každej to samozřejmě cejtí jinak, každá recenze je subjektivní.
Zero - 17.12.24 20:30:24
Mně ten vokál přijde přeefektovaný a strašně nepřirozený. Možná ne přímo autotune, ale zkrátka takový vyčištěný a vyhlazený, skoro až robotický. Bohužel to furt nemůžu překousnout, ale třeba si časem zvyknu, koneckonců na Mansona musím mít náladu.

Nejlepší vokální formu za dlouhou dobu ale podle živáků má, to je třeba uznat. Ještě tak kdyby vyměnil ty milionkrát ohrané fláky za něco zajímavějšího. Kdyby jel třeba turné k 25 letům Holy Wood, to bych si snad i zašel.

Dantez - 17.12.24 14:33:00
Taky jsem autotune nezaznamenal, ale pouštěl jsem si i živáky. Na těch jde taky slyšet že je Manson (nejen) vokálně v nejlepší formě nevím za jak dlouho. Využití efektu je tady naprosto přípustné. A odvolávání se na nejlepší éru vychází tak napůl
bizzaro - 17.12.24 13:00:44
Odpověď Zero: Podle mě je teda deska jen hodně slabý odvar z Mechanical Animals a Ho...
jako nijak zasadne soustredene jsem tu desku neposlouchal a ani neanalyzoval, ale autotune fakt nebrat, ale obycejnym poslechem jsem ho tu nezaznamenal
Zero - 16.12.24 17:51:33
Podle mě je teda deska jen hodně slabý odvar z Mechanical Animals a Holy Wood. Hudebně je to ještě vcelku v pořádku, ale ty ukňourané (případně teenage edgy) texty a příšerný zefektovaný hlas se nedají poslouchat.

Škoda, že nepokračuje ve směru naznačeném na předchozím We Are Chaos, a místo toho se zase snaží oživit minulost. Přičemž mu to nejvíce kazí právě ty snahy vrátit svůj hlas do minulosti pomocí různých efektů a autotune.

Jasně, efekty na vokálech používal vždycky, ale autotune je novinka, a hlavně fakt zní, jako by to míchal dohromady někdo úplně hluchý.
bizzaro - 16.12.24 15:14:57
je to povedenej rokec! a Gil Sharone opět included

Zkus tohle