WORMED - Omegon

recenze death metal
AddSatan
Hodnocení:
8.2

Biomechanická, disonantní tech-brutalita Wormed je na Omegon opět o něco propracovanější, atmosféričtější i soudržnější a je vybavena organičtějším, dosud nejlepším zvukem.

Datum vydání: 5. červenec 2024
Vydali: Season of Mist
Žánr: brutal death metal, technical death metal

Wormed jsou na Marastu staří známí, byť tu kupodivu dosud byla jen recenze na singl/EP Quasineutrality. Alba měsíce ale vždy úspěšně infiltrovali, s Krigshu jej ovládli, jejich koncertní invaze na naší planetu tu máme též vzorně podchycené. Já je znám až od Exodromos (2013), s nímž se pro mě stali jednou z nej brutal/tech death metal kapel. Což je dáno i tím, že tihle kosmoŠpanělé hojně čerpají z šuplíku tzv. disonantního (nejen death) metalu (většina bdm nebývá na konsonance zrovna bohatá, ale snad si rozumíme), nápaditě pracují s rytmikou a zároveň je to i na subžánr poměrně atmosférická záležitost.

Od poslední řadovky Krighsu je to letos 8, od EP Metaportal 5 let. Co se od té doby změnilo? Tou hned na první poslech nejvýraznější změnou je zvuk. Předchozí dvě řadovky i EP měly v různém poměru strojovější i umělejší zvuk – podivná slitina kovu a tvrdýho plastu. Divně výškovější kytary, nařvaný, plošší master, triggery srovnaný rytmičák i kopáky - sice tlačily, ale i čvachtaly. Ono se to k odlidštěné, biomechanoidní hudbě Wormed vlastně i svým způsobem hodilo, neříkám, že to bylo vyloženě špatné, ale tu změnu k přirozenějšímu, dynamičtějšímu, metalovějšímu zvuku rozhodně vítám.

Dle všeho to byl záměr hned od nahrávání s Ekaitzem Garmendiou (mj. Sijjin), který skvěle dotáhnul Colin Marston (mj. Paroxysm Unit) při pečlivém mixu a masteru. Jak je pro Marstona typické, master je spíše tišší, dynamičtější, ale od toho máme na přehrávačích volume, po jehož řádném otočení doprava vynikne, že kytary i ostatní nástroje byly nahrány dostatečně tučně (nikoliv přepraseně), dždž tlačí, skřípání řeže. Kovový virbl nandává i „výplně/breaky“ teď vyznívají lépe, činely též v pořádku, přechody a kotel místy taky zaduní (mj. v Malignant Nexus). Kopáky mlaskavější, ale spíš blánově, údery tam jsou, účel bass drumu splňují. Baskytara většinou nenápadně zahušťuje, ale občas vyleze, když je proč. Částečně je to návrat k Planisphærium, ale v profesionálnější, dobře čitelné, v mixu vyvážené, ale nepřečištěné podobě.



No a hudebně? Žádná revoluce se (naštěstí?) nekoná, jde spíše o tzv. „pokrok v mezích zákona“, upgrade vlastního („“?) výrazu. Drtivou většinu těch postupů jsme u Wormed v jiné podobě slyšeli. Pokud madridští v něčem ubrali, tak jen lehce na celkové rychlosti. Ale jinak trochu přidali snad ve všem. Na jednu stranu si tu ještě víc hrají s rytmikou, dynamikou a strukturami, na druhou je tu i více atmosférických pasáží, jak už naznačilo EP Metaportal.
Emperorovské „orchestrace“ z Krighsu, i retro-synthy z Metaportal jsou ale minulostí (+), temná sci-fi atmosféra se buduje jen pomocí kytar, efektů a špetky space ambient/noise elektroniky (zase lepší).

S tou rychlostí souvisí i bubnování V-Kazara, které je oproti svému předchůdci ještě rozmanitější, „najazzlejší“ a častěji přiznává/kopíruje rytmické „rukolomnosti“ v riffech, nebo i vytváří vlastní. Ale když sype, tak furt přísně. I přes tu rozsekanost atd. je to pořád jízda, byť hodně drncavá, co chvíli nadskakujeme nahoru, doleva, doprava, úhlopříčně, hyperbolicky, jak na rumunské silnici, nebo tématicky - při průletu meteorickým rojem.

Z tech-bdm jsou tu pořád násypy, zvraty i přibližné frázování některých riffů Cryptopsy. Žádné generické tuposlamy, často, snad i většinou je to (více, či méně) takový „meshu/math-slam“ prokládaný disonancemi (viz ID níže), ale spíš asi vliv starších, tech-thrashovějších Meshuggah. A nejde jen o rytmizaci, ale připomenou je i atmo aranže – např. v Automaton Virtulague (1:45), kdy jedna z kytar jede táhlou linku, se to cca podobá New Millenium… (1:03) z Chaosphere. Dále třeba kovově-reverbové vybrnkávání v Malignant Nexus (i jinde) – že by goth/post-punk zvuk Kayo Dot basy, vzdáleně i Shiva od DHG? Ne, nejblíž je I od Meshu (14:42).

V disonancích jsou stále jasně slyšet Gorguts - Obscura odsekávání (hned 2. minuta Automaton…) i pár psycho-tappingů a jiné skřípáníčko (i z From Wisdom…). Někdy to připomíná i deathmetalovější verzi Ion Dissonance – rozházené mutingy s protrsáváním, prokládané dis-akordy. Lze vzpomenout i spřízněné krajany Concealment a Hybrid - taky v míň core/avant verzi. Chvílemi, hlavně v 1. a 2. skladbě, to zní až dis-blackově – není to daleko od Thorns/Satyricon/Emperor atd. - nazvučením kytary (industriální zastřené ostří) i akordy/postupy – třeba Pareidolia Robotica od 2:50 (podobný úsek byl už v Uncoloured…).

Zvláštní je, že přes všechny zvraty (a že jich je!), přetrhávání a navazování nití, rytmickou rozsekanost, lámání a další „dezintegrační“ prvky na mě většina skladeb i album celkově působí paradoxně zase o něco soudržněji, promyšleněji než Krighsu. Wormed si dávají více záležet na někdy až „epických“ závěrech. Jedna z nejsilnějších částí alba je hypnotizující druhá polovina Protogod, kde se střídá táhlá, valivá, kvílivá atmo-pasáž á la Ulcerate (Drown Within 1:33) intoxikovaní psychedelií Esoteric, s drtivou breakdown protrsávačkou, kterou začíná třeba Withered and Obsolete (nebo Murderer od Krisiun, taky ID, Meshuggah až po Fear Factory).

Je tu znát směřování k něčemu, snad i „příběh“. Ne, že by mnohá napojení nebyla trošku (i více) kostrbatá, ale většinou neruší a přispívá to k dynamice, energičnosti. Nepochybně v tom hraje roli i to, že jsem už Omegon slyšel… no, víc jak 50x. Asi vhodné (mo)mentální rozpoložení, ale žádnou jejich předchozí desku jsem neměl nutkání točit tak intenzivně. A nebo jinak, přijde mi, že všeho je tu tak akorát - brutality, techniky, disonancí, atmosféry, riffů, sypaček i rytmických fíglů atd., 41 minut (jejich nejdelší) uteče jako nic a často pouštím znova.



Vypíchnu ještě echt disonantní pasáž v 7. skladbě s „kráčející“ basou (
IT?), v 8. halucinační arpeggio sólo, v závěru poslední skladby trochu slyším i Morbid Angel (cca závěr He Who Sleeps) - jinde i dis-flažolety. A dalo by se pokračovat. Wormed ty vlivy/podobnosti po svém zajímavě kombinují, prolínají, dokážou i překvapit. No a někde ve vesmíru se nad tím vším vznáší i duch praotců Voivod (sci-fi, disonance, i nějaká ta divnorytmizace).

Nejvíce kontroverzním článkem stále zůstává vokál vepřelce Phlegetona (mj. bubeník Altarage). I ten se znovu zlepšil, více pracuje se zabarvením, odstíny, frázováním (při koukání na texty tam některá slova částečně/v náznacích slyším). Občas vokály i vrství přes sebe, jsou lépe nazvučené a do celku zapuštěné než dřív. Ale kromě občasného mluveného slova, zkresleného efekty, je to pořád zkrátka kvičení a jiné guturál/kanál/zvířecí zvuky (Fanouškůů…). Vnímám to tak nějak ambivalentně, k hudbě Wormed nelidský vokál vlastně sedí, většinou to nezní blbě (někde trochu jo), působí to jak nějaká bizarní, mimozemská řeč. S nadsázkou bych řekl, že Sanchez povýšil kvičení pomalu na „umění“ (btdm Pigsty?), ale stejně si myslím, že s vokály jako třeba Dischordia by to mohlo být ještě lepší (?).

Naopak textová a grafická stránka desky, o které se tradičně postaral též Phlegeton, je opět vynikající. Temná sci-fi témata (pokračování příběhu, navazující na předchozí alba?) dobře doplňují vyznění hudby, promakaný cybertech obal též. Ty předchozí, ještě tajemnější se mi líbily trošku víc, ale jo, vinyl bude časem doma. Nebudu to dál vokecávat, Omegon je pro mě nejlepší deska Wormed a nejlepší metal za poslední více než rok.

A jak jim to opět hraje se dvěma kytaristy se snad budeme moci přesvědčit 20. července na Rotten Festu v Olomouci.


Vložit komentář

Franta N. - 22.07.24 02:06:27
Zrovna jsem tu jejich novinku po nějakých 10 dnech zase otočil a je to fakt liga mistrů. Konečně technický-brutální DM, co zní pochmurně, zlověstně, udrží tvář po celou dobu a zároveň je variabilní. Dost možná to bude nejlepší letošní death metal.
AddSatan - 21.07.24 02:38:07
Nazvy skladeb opet uvadel zensky roboticky hlas ze samplu, hned jsem si vzpomnel na intro Hammer Revelation od Zyklon: “Welcome to the world ov worms”. Nahoda? Nemyslim si :).
Franta N. - 21.07.24 02:12:41
Takže ty vlivy Norska z přelomu milénia jsou uvědomovaný a přiznaný. Zajímavý. Tenkrát tam vznikla řada fakt skvělých desek vyznačujících se lehce cyber/industriálním feelingem a hlavně specificky řezavými kytarovými riffy. Většina z těch alb zůstala trestuhodně nedoceněná, protože fans byli zvyklí na devadesátkový norský black s temnými hvozdy a vlčími smečkami, a tohle najednou bylo jiný, sice to taky znělo chladně, ale jiným způsobem. Je fajn, že tahle vlna po 20+ letech inspiruje kapely napříč metalem.
AddSatan - 21.07.24 00:38:01
Wormed zive super, nektery useky totalni vyhlazeni, snad i lepsi nez kdysi ve Vopici s Ulcerate, zvuk az na ty nejslozitejsi party skvelej, prekonal/i ocekavani, sehrany jak stroj, bici neplanovane (tech problemy), bez triggeru - za me +, vokal jen lehkej reverb (taky +), set spis prurez tvorbou … ovlivneni norskym blackem kolem 2000 a Meshuggah potvrdili, bubenik to skladal v guitar pro, tour zatim v nedohlednu (prej difficult), konec hlaseni :)
Franta N. - 17.07.24 22:30:45
Na sluchátkách/bednách závisí hodně. Konkrétně zvuk bicích tohle dost ovlivňuje, a zvuk bicích je u tvrdšího metalu samozřejmě zásadní. Myslel jsem to spíš tak, že nejsem stoupenec toho, co někdy čtu od různých tzv. audiofilů, kteří adorují kde jako hodný, ochočený zvuk v death metalu, protože, jejich slovy, "to má dynamiku", a naopak shazují desky jako třeba Hate Eternal - I, Monarch, protože "to nemá dynamiku", přitom podle mě to zní správně divoce a je to jedna z možností zvuku, který se k nasypanýmu death metalu hodí. Stejně tak u mě stojí vysoko třeba zvuk Morbid Angels na Gateways, na který taky dost lidí špačkuje.
AddSatan - 17.07.24 21:59:37
Tenhle pocit :) ani nemám, nevim kolik je "jak prase", ale jestli je to spíš hodně nebo málo dynamický poznám. Rozdíly třeba o 1-2 stupně někdy ne, např. u Vitriol bych sluchem/testem hlasitosti/eq. čekal cca DR4, má údajně 5-6, U starších Ulcerate 6-7, mají spíš 5, něco 6, Dischordia bych čekal, že budou mít o stupeň míň než Heaving Earth a je to cca nastejno. Ale to jsou detaily... prostě bych ty teze kolem vyšší dynamiky negeneralizoval a nevymezoval se proti tomu, protože je to... složitější, záleží i na spoustě jinejch věcí ve zvuku, na čem a jak nahlas to posloucháš atd. atd. ... už mě nebaví řešit... :) (a to ještě musím naposlouchat 3 verze našeho masteru, nééé :)) )
Franta N. - 17.07.24 18:01:13
Jasně, myslel jsem dynamiku spíš pocitově, ne striktně ukazatel, co se dá měřit jako dynamic range. Občas je fakt zvláštní, že věci, které neznějí, že by měly nějakou velkou dynamiku, mají DR "jak prase", a naopak. Jinak z DM desek, kde se mi fakt líbí zvuk, mě ještě napadá Dead Congregation - Promulgation of the Fall. Ten celkově špinavý dojem, ale ve skutečnosti je všechno slyšet, dokonce v pravou chvíli z mixu vystoupí do popředí sólová kytara ad. Jasně, k nějakýmu ultra technickýmu DM by se takový zvuk nehodil, ale k hrobařině, co DC na té desce hrají, mi to sedí parádně.
AddSatan - 16.07.24 10:21:21
Odpověď Franta N.: Jasně, že otázka dynamiky je hodně otázka toho, jaká je to hudba, jaké...
Ono to právě co se týče dynamiky masteru není až tak "jasný" (alespoň pro mě :) ) - třeba Dischordia - Triptych a Wormed - Omegon a Mayhem (OaCh, DMDS, Daemon) mají (objektivně) stejně nebo i trošku dynamičtější master než třeba některý skladby z Power... a Thrak od King Crimson nebo namátkou Rainbow - Down to Earth a přitom D/W/M nakládaj/tlačí/řežou (při náležitý hlasitosti atd.) víc. Dischordia mají + - stejně dynamický master jako Heaving Earth a nakládaj/řežou víc. Zkrátka můžeš evidentně udělat hodně dynamický master a pořád to to bude mít ve vhodných podmínkách koule/plnost atd. Ovlivňuje to víc faktorů - i u těch Ad Nauseam to nebude jen masterem, ale i tím analog/"akustickým" atd. (?) přístupem. Takže teze, že je nějaká deska "bezzubá dětská hra" atd. kvůli hodně dynamickýmu masteru je dost diskutabilní/pochybný ... a naopak, třeba ty HoP - Sedition jsou přeřvanej placák, ale tvrdě to nezní. On by to uměl vysvětlit někdo, kdo zvuk dělá, ale i mezi producenty jsou na to různý názory, takže... a Phoenixe jsem nedávno dost točil a je to sice plošší, ale furt trošku míň než F&F, kde to asi dost dělaj ty přepálený trigger bicí, divně se to tříská/ští, je to frekvenčně "přehuštěný" (o tom, jak je ta deska produkčně zprasená se napsaly už "romány" :) ), hudebně - kytarově super, ale škoda, že to nemá master/zvuk bicích (i hráčsky) alespoň jako I, Monarch.
AddSatan - 15.07.24 16:47:59
Odpověď brutusáček: dal jsem tomu takový vaňenovský počet poslechů, ale zvuk to má dobrý, ...
kolik je vaněnovský počet? :), jo proto zmiňuju biomechanoidy/ní (H. R. Giger), pojeď vole v sobotu na sci-fi a turecký bdm, na cestu pustíme Molested Divinity a budem tam hned :) (viz mail)
Franta N. - 15.07.24 15:38:26
Jasně, že otázka dynamiky je hodně otázka toho, jaká je to hudba, jaké tam hrají nástroje, jak jsou jednotlivě nazvučeny. To, co bude sedět k progresivnímu rocku, nebude sedět k true black metalu, a naopak. A totéž i v rámci metalu. Nějaký hodně technický, nijak zvlášť tvrdý metal s bublající basou by se měl masterovat jinak, než brutal death metal nebo nějaký blackový zlo. K tomu, jaká deska mi zní přepáleně a tak, že se slévá dohromady: Z blacku je třeba docela dobře poskládaná deska Setherial - Ekpyrosis, ale ten divně placatý zvuk mi tam nesedí. Ze známýho death metalu se podle mě zvukově zrovna dvakrát nepovedlo Hate Eternal - Phoenix Among the Ashes, což je s podivem, protože předchozí i následující deska HE jsou zvukově dost v pohodě. Taktéž třeba Hour of Penance - Sedition podle mě na zvuk trochu dojíždí, je to opět takový divně tupý, placatý. Třeba u posledních V.I.T.R.I.O.L. je problém v neorganickým, "počítačovým" zvuku (hlavně) bicích, ale nevidím ho jako zas tak zásadní, ta deska víc trpí jinými věcmi, hlavně nezvládnutými pseudo-orchestracemi a celkově neuměřenou opulentností a nabubřelostí.
brutusáček - 15.07.24 10:25:18
dal jsem tomu takový vaňenovský počet poslechů, ale zvuk to má dobrý, není to takový stroj, trochu organismu tam je.
AddSatan - 15.07.24 00:15:42
Odpověď Franta N.: U Ad Nauseam mi určitá bezzubost vadí. U Heaving Earth mi to ani nepři...
Ještě by mě zajímalo, co je pro tebe ten druhej extrém, co ti přijde až moc přepálený, placatý, nezní ani trochu organicky (nějakej konkrétní příklad). Protože nemálo drone a noise desek je méně plochá/přepálená, než to co dáváš jako zářný příklady, nebo co ti nevadí...
AddSatan - 14.07.24 23:39:02
Odpověď Franta N.: U Ad Nauseam mi určitá bezzubost vadí. U Heaving Earth mi to ani nepři...
Tam je otázka, jestli si trochu nepleteš pojmy s dojmy :). Heaving Earth mají objektivně - měřitelně stejnej, nebo lehce dynamičtější zvuk (Petucco z Ad Nauseam je dle všeho velkej stoupenec "kvltu dynamiky") než poslední Defeated Sanity a Wormed - Omegon má vlastně + - stejnou dynamiku, oboje masteroval Marston, co jsem projížděl deathmetalový desky z posledních let, tak vlastně většinu masteruje na DR8-9, což mi přijde jako rozumnej kompromis (testuju to na sobě "naslepo", bez nápovědy). U Defeated to bude spíš otázka mixu, nazvučení nebo možná i masteringu jednotlivých nástrojů (? a něco tam občas divně "přeznívá"), než celkovýho DR. Popravdě mě ty měření kolikrát překvapí, třeba bych nečekal, že obě desky Vitriol a 2.-3. deska Ulcerate mají stejný/podobný DR, přitom zvuk Ulcerate mí přijde subjektivně míň plochej a celkově se mi líbí mnohem víc. Takže se po xx.tý dostávám k tomu, že je to někdy něco jinýho, co mi primárně vadí, možná nějakej specifickej druh komprese, nebo jiný digitální mrdky, proč mi něco zní ploše a uměle. S tím jazzem je to v otázce masteringu taky "ošemetný", narazíš na jazzy, co jsou masterovaný fest hlasitě. Si dělám CD-r kompilačky do auta, kde nechávám původní hlasitost a kolikrát mě překvapí, co na mě začne řvát, třeba některý starší desky/skladby Wovenhand (alt country-rock :) ) jsou naprasenější než lecjakej metal :). Hm DsO - Synarchy a Immo - Providence, který jsi zmiňoval dřív jsou zrovna příklady dost plochýho zvuku, (DR4), pro mě dost hraniční, ale subjektivně Synarchy díky dalším zvukovým vlastnostem ještě spíš jo, Providence spíš ne, moc "umělý" i z jinejch hledisek, hlavně bicí. No, to by bylo ještě na dlouhou a asi zbytečnou diskuzi, jen mi to ohrazování se proti "kultu dynamiky" přijde zbytečně generalizační ... edit: k viz níže "rozumim málo" bych změnil na "čím víc se o to zajímám, tím víc zjišťuju, jak málo tomu pořád rozumim" :)
Franta N. - 14.07.24 19:42:32
U Ad Nauseam mi určitá bezzubost vadí. U Heaving Earth mi to ani nepřijde, tam je zvuk určitě lepší. I když defaultně potichu. Třeba poslední Defeated Sanity ten mastering zaměřený na dynamiku extrémně kazí, dnes s odstupem už tu desku prakticky nedokážu poslouchat. Druhý extrém je samozřejmě přepálený placatý zvuk, kde se všechno slívá a nezní to ani trochu organicky. Ale zvučit extrémně metalovou desku, jako by to byl jazz, podle mě cesta není. Jako příklad super zvládnutého zvuku bych dal třeba Deathspell Omega: Synarchy of the Molten Bones z roku 2016. Krásně čitelný, zároveň syrový, místy trochu špinavý, ale ne tak, aby to ubíralo na čitelnosti, vytváří to tlak a zní to mohutně.
AddSatan - 14.07.24 08:45:54
Odpověď Franta N.: Já třeba nejsem vůbec stoupenec kultu dynamiky v metalu. Jasně, nějaká...
Takže třeba poslední Heaving Earth a hlavně Ad Nauseam jsou kvůli na dnešní dobu extrémně dynamickýmu/tichýmu masteru/zvuku bezzubá “dětská hra” a nebereš je vážně? Tak přísnej bych nebyl :), byť si též myslím, že by mohl být o trošku hlasitější/hutnější atd. Já má radši spíš dynamičtější, od toho máme volume/eq., abych si to případně doladil, než když je to na/přepálený defaultně (opačně to s volume/eq už tolik nezlepšíš). Pro různý kapely je teda vhodná různá dynamika, kolikrát mi plošší tolik nevadí, záleží i na mixu, jak je to nahraný už před masterem atd. atd. sám tomu rozumim málo (a to s tím mám čerstvou zkušenost v rámci kapely).
Franta N. - 13.07.24 20:37:00
Já třeba nejsem vůbec stoupenec kultu dynamiky v metalu. Jasně, nějaká je potřeba, ale když se to s ní přežene, často to pak zní strašně krotce, nemá to zuby, je z toho taková dětská hra na tvrdost a ponurost, kterou nedokážu brát vážně. Metal není jazz, každý žánr vyžaduje po zvukové stránce svoje specifika.
AddSatan - 12.07.24 19:13:57
*s Gorguts a Dischordia master/zvuj cca podobně dobrej, ne nutně lepší (ten edit mi chybí :) )
AddSatan - 12.07.24 18:42:56
Hodně metalu taky poslouchám na “neutral”, protože je > < zprasenej už defaultně (ať už masterem, nebo jinak - ?), ale občas si s eq. a předvolbama hraju a často mi zvláště “rock” potvrdí dojem - produkci, která se mi líbí i na neutral to kolikrát vylepší, tu zprasenou ještě zhorší. Nejsem úplně zastánce co nejdynamičtějšího masteru (třeba Ad Nauseam jsou druhej extrém), ale Omegon mi přijde + - jako zlatá střední cesta. Z tbdm si nevybavím lepší, když to vezmu i s dis/“avant”, tak Dischordia a poslední Gorguts.
Franta N. - 12.07.24 16:50:20
S ekvalizéry a hlavně s nastavením předvolby na rock, potažmo heavy metal apod., mám u většiny muziky, co poslouchám, blbou zkušenost. Vesměs to zvuk strašně zprasí. Tady jsem to zatím nezkoušel. Zkoušel jsem dvoje celkem kvalitní sluchátka, na těch víc basových byl lepší vokál, instrumentálně dobré na obou. Bedny jsem nezkoušel, sousedi nemají rádi death metal. ?
AddSatan - 12.07.24 10:50:57
Poslouchal jsem to na 2 reprácích (se subw i bez) a taky dost basujících sluchátkách, ze 2 notebooků (i tam malej rozdíl je) a na mp3ojce s ekvalizérem, se kterým se dá dost štelovat, ale jsou tam i různý předvolby - v té, která má být vhodná pro rock (metal tam není) je třeba Krighsu neposlouchatelný - kvůli přepálenýmu masteru (aj.) je to prostě distorzní bordel. Omegon zní na nastavení "rock" skvěle, prokreslený, plný i prostorový, basový, ale nepřepálený. Je to individuální detail, ale asi mi i tohle potvrzuje, že je to takhle "správně" - dostatečně to tlačí a řeže a přitom se to dobře poslouchá bez únavy uší (protočit 2-3x není problém). Jsem zvědavej, jak to bude hrát z desky. Ad mathcore/metal vliv - třeba Protogod 1:07 zní jak lehce pozměněný, zbrutalizovaný tDEP - Jim Fear 1:20 :). Ad Gutalax - když už, tak blíž jsou Ahumado Granujo - "meshu/dis/bdm" začátek Zoodiac, nebo Faggotury (zbytek jinde) a nebo Pigsty/Quadamage v tbdm verzi.
Franta N. - 12.07.24 00:00:07
Jestli hraje v jazzový kapele, tak to špatný basák určitě nebude. :)) Rozhodně ne tak špatný, aby načrtnul základ riffu, ať už na basu, nebo i přímo na kytaru. A ještě k vokálu: Když to člověk poslouchá sluchátkách/bednách, co mají kvalitní basy, vyniknou hlubší polohy vokálu a zní to daleko líp. Neříkám skvěle, ale OK. Právě jsem si koupil sluchátka, co mají pěkný, důrazný basy, zkouším to na tom poslouchat a zní to mnohem víc zvěrsky a míň pitoreskně. Momentů, kdy growling zatahá za uši, pár zůstává, ale není jich zdaleka tolik.
AddSatan - 10.07.24 17:52:52
Odpověď Franta N.: Když někdo umí dobře hrát na baskytaru, tak většinou dokáže na elektri...
Jojo, jsem až pak kouknul, že baskytaruje v jazzový kapele 6TEPS (další dílek do skládačky), takže nějakej skill mít bude (a není nutný hrát ani dobře, abys to kytaristům na basu "načrtnul", Harris, Patton i já potvrdí/m :) ), spíš prostě zajímavost, že tam zjevně přebral hlavní skladatelský "otěže" 30letej primárně bubeník (nejmladší z nich), Wormed to prospělo, řekl bych.
Franta N. - 10.07.24 16:55:32
Když někdo umí dobře hrát na baskytaru, tak většinou dokáže na elektrickou kytaru aspoň naznačit, jak si riff představuje, a kytarista-specialista to pak dopiluje, přidá nějakou tu technickou vychytávku a tak. Navíc tahle deska je hodně o rytmice. Nepřekvapilo by mě, kdyby řada tracků vznikla tak, že bubeník načrtl nějaké obrysy riffů a vymyslel k nim rytmickou strukturu, a teprve potom přišli kytaristi a doplnili (dis)harmonie a různé detaily kytarové hry.
AddSatan - 10.07.24 12:11:40
K Omegon - zaujalo/trochu překvapilo, že většinu tracků složil bubeník - 1, 2, 4, 7, 9 by V-Kazar (vlastně to vzhledem k tý rytmice/strukturám až tolik nepřekvapí, ale...) 3, 6, 8 kytarista Migueloud a 5 novej kytarista D-Kazar. Buď umí V-Kazar i na kytaru (hrával na basu ve 2 kapelách), nebo to teoreticky mohl udělat v guitar pro (?) (... ona to taková rarita nebude, údajně i některý raný skladby Napalm Death a Mr. Bungle vznikly podle kytarových nápadů Micka Harrise a Mikea Pattona, byť nebyli kytaristi, nějak to primitivně zabrnkali a kytarista to zahrál pořádně).
Franta N. - 09.07.24 01:35:50
U Defeated Sanity je problém, že Gruber je bez debat skvělý jazzman (jazz-rocker), ale přijde mi, že na death metal nemá čuch. Nedokáže vycítit, jak udělat tlak, jak docílit nějaký zlověstnosti, zuřivosti, což by podle mě měly být základní elementy death metalu. Takže to, co pro DS skládá, často zní jako takový tvrdý etudy. A čím víc skládá on, tím víc se to projevuje. Wormed jsou jako death metal určitě lepší.
AddSatan - 08.07.24 18:23:04
*Halo 5 byla reakce na Transformers (kdyby to nebylo jasný :) ) ... ad najazzlost, za mě je +, že je jí tady "tak akorát", aby to byl pořád death metal a ne death-jazz-fusion jako u posledních Defeated Sanity :) - byť jak jsem se teď k ní vrátil i v souvislosti s Paroxysm Unit (i Wormed), tak jí/jim přicházím na chuť zase o trochu víc, v pár místech (některý míň tupý/techničtější slamy) to vlastně není od Wormed daleko, ale Wormed to pro mě dělaj líp (a asi s tím začali i dřív - na debutu 2003)
AddSatan - 08.07.24 18:05:44
tos trefil :) meets Halo 5: Guardians - radši bych si tu desku koupil v obalu Exodromos :) (možná i ostatních?), ale pořád se mi to docela/spíš líbí ... já Crypto místy slyším i v riffech - hned rozjezd Automaton je dost Cryptoidní, ten rozklad je spíš nějakej dis-death/black (?), ale 0:33 je zase cca á la White Worms 0:59 + následně třeba Godless Deceiver 0:10 - není to úplně stejný, u Wormed je to i trošku složitěji "zadrbaný"/rytmizovaný, ale podobnost tam je ... atd. v každým songu něco ... a jasně, Crypto dělaj kytarově i věci, který Wormed nedělaj (v případě těch melo-vlivů jsem i rád :) ) ... a s Gutalax bych Sickymu uznal občasný zakvičení, jinak jsou ty vokály úplně jinde i zabarvením, výškou, zvířecí zvuky jo, ale jiný :) (o technice, frázování atd. nemluvě)
Franta N. - 08.07.24 16:09:45
Přes určité nedostatky vokálu, na nichž se tu zdá se shodneme, tohle opravdu nejde srovnávat s Gutalax a podobnými hovadinkami. Ani bych neřekl, že kvůli tomu hudba vyznívá tupě, spíš by syrovější a přirozeněji znějící growling ještě přidal na nekompromisním tlaku, který deska po instrumentální stránce vytváří. Čím dál víc naopak oceňuji bicí. Jak hru bubeníka, tak jejich nazvučení. Je to kreativní, zároveň úderný, a zvuk bubnů má šťávu. Možná kdybych měl někde hledat spojitost s Cryptopsem, tak právě v bicích. Ta kombinace nářezu a rytmických vychytávek hozených až někam do jazz-rocku. Občas jsem si říkal, že kdyby Hrubeš s Pavlíčkem nahrávali své rané improvizace dneska, sem tam by ta souhra kytary a bicích mohla znít podobně.
bizzaro - 08.07.24 11:22:27
Odpověď sicky: Hudebně ok, ten chrochtajici gutalax vokál to ale kazí ...
s Gutalax to nemá nic spolecnyho :) tohle je guttural, ale pekne šťavnatej, byť ho taky pokládám za tu "horší" stránku kapely. Jinak obecně v ranku určitě dobrej, k muzice Wormed bych bral asi otevřenější polohu, aby to do sebe ve spektru zvuku tolik nelezlo a aby jím tak inteligentní hudba nevyznivala trošku "tupě". A jak psal Franta, podobně vokál "škodí" Artificial Brain
bizzaro - 08.07.24 11:18:33
Odpověď Franta N.: Myrkskog tam občas taky trochu zazní. Cryptopsy tam moc neslyším, Možn...
ty Cryptopsy v tom taky slysim. Nerikam uplne riffove, ale stavbou některých useku a jak pristupuji nášlehům. Pro mě je to v tom asi nejcitelnější vliv
bizzaro - 08.07.24 11:16:39
Odpověď Franta N.: Navzdory legračnímu obalu (počítačová hra o vesmíru...) je to výborná ...
jasný Transformers :)
AddSatan - 08.07.24 11:03:56
Něco z Cryptopsy je tam snad v každý skladbě (částečně hned začátek Automaton) - ve frázování/rytmizaci riffů - mj. ty až death/grindovější, který i Crypto asi odvodili ze Suffo - Infecting, ale i ty rozsekaně-techničtější á la třeba Crypto - White Worms (0:59), v bicích taky slyším víc Mouniera - výsypy, akcelerace i najazzlosti (á la Cold Hate...) a ten "industriálně-strojovej" zvuk/feeling je blíž Crypto (vzhledem k chlívnějšímu vokálu + mluvení i třeba naši Lykathea Aflame a Alienation Mental, oboje taky mj. Crypto inspirovaný). Btdm, kde by nešlo slyšet nic ze Suffocation asi neexistuje (?), ale tady mi to přijde spíš vzdálený/musel dost hledat, ty Crypto mě napadaj automaticky. Třeba slam prokládanej dis/seknutím na vyšších strunách/pražcích už je třeba v Breeding (1:50) vs Pareidolia (2:03 - rychlejší, rozsekanější, ale jo). Oproti Suffo/Crypto cením, že Wormed nepoužívaj ty osdeath/thrash tupačky/kvapíky (tech thrash v kytarách - "drbačkách/průtrsech" trochu jo). Jako ono když se to rozebere na prvočástice, tak se tam toho dá slyšet fakt mega, ale cením, že Wormed s tím pracujou spíš volně, různě to vhodně a nápaditě prolínaj a jako celek mi to přijde vlastně i poměrně osobitý/přetvořený "k obrazu svému" :). A jo, ten vokál je dost o zvyku - když jsem poprvý slyšel Exodromos, tak mi taky vadil víc (přestože jsem býval fanoušek Pigsty a Ahumada, ale v kontextu...), dnes už mi to "kazí" jen málo/fakt místy. V hlubších polohách, když víc frázuje/artikuluje/rytmizuje tak mi přijde i fajn/dobrej. Ale jak už jsem psal v recenzi, "kontroverzní" (a nejslabší) článek kapely to je.
Franta N. - 08.07.24 02:03:14
Myrkskog tam občas taky trochu zazní. Cryptopsy tam moc neslyším, Možná pár pasáží je trochu Cryptopes, ale stejně by se dalo říct, že jsou Suffocation. Zkrátka klasický tech-brutal DM. Na vokál si začínám zvykat. Jasně, není to DM elita, ale ani nic, co by nějak výrazně sráželo instrumentálně skvělou desku. I když chápu, že řada lidí má problém s tímto pojetím growlingu jako takovým.
AddSatan - 06.07.24 14:22:41
Odpověď Franta N.: Ty (polo)mluvený pasáže jsou tam z vokálního hlediska asi nejlepší. Mí...
To Norsko kolem 2000 tam občas trošku je (třeba i Myrkskog, Emperor á la začátek Empty - mix Morbid Angel s Thorns a snad i Gorguts atd.), ale hlavně tam slyším Kanadu - Cryptopsy, Gorguts a deathovější Ion Dissonance, a k těm Meshuggah se i v rozhovoru hlásili. Se jich v Olomouci na to Norsko a Esoteric možná zeptám, jestli … (a Yarrdesh/Ing. Kralik už Wormed taky asi “párkrát” slyšel). Ad Sicky a “kvalitní vokál”. Pokud někdo obecně nemusí blití/kanál-guturál/pigsquel, tak chápu, sám taky preferuju jiný. Ale v rámci tohodle extrėmního btdm/grind odvětví Phlegetonův považuju za jeden z nejkvalitnějších (jednooký mezi slepými král? :) ). No a Dolan/Immolation vokál taky v dm beru jako jeden z nej, ale bral jsem to spíš v rámci btdm/co by se tam hodilo.
Vanena - 06.07.24 08:23:35
Mám to stejně jako Sicky, ten vokal to velmi sraží
Franta N. - 05.07.24 15:19:06
Ty (polo)mluvený pasáže jsou tam z vokálního hlediska asi nejlepší. Mírně ubrat efekt a super. Growling beru jako průměr. Pro mě jsou v DM growlingu asi etalon Immolation a některý desky Suffocation a Nile, tohle je víc chrocht a takový možná až moc pitvorný, ale ještě pořád se to dá. Jinak tam celkem slyším podobnost s Thorns (v riffech a trochu i ve feelingu) a místy i s Zyklon, s tím, že je to proti oběma samozřejmě o dost větší extrém.
AddSatan - 05.07.24 13:30:35
A možná by tam seděl i vokál z Esoteric/Lychgate, v některých hlubších, artikulovanějších a pomalejších částech Phlegeton zní jak zmutovanej Chandler a v mluvených pasážích trošku biomechanoidni Ihsahn (8. 2:36 treba).
AddSatan - 05.07.24 11:22:35
V btdm top vokály starý Nile, což je dost přesilovka :), pak Suffo 95-06, nebo i starší Origin, byť to rychlofrázování a skřehot je místy i trošku legrační (ale oproti Archspire ok). Ulcerate dobrý/hodně dobrý, ale na 2., 3., 4. desce až moc suše-monotónní barvou i frázováním, (Kelland charisma Dolana úplně nemá), pro mě vlastně nejslabší článek kapely jako u Wormed. Na posledních 3 deskách i díky efektům lepší, ale k hudbě na Stare/Cutting už tolik nesedí. Nicméně, ani jeden z těch vokálů by se k Wormed asi úplně nehodil. Kombinace vokálů u Dischordia + klidně nechat trochu vepřelce by asi byla nejvhodnější.
sicky - 05.07.24 09:54:43
.. a Ulcerate maji taky super vokál
sicky - 05.07.24 09:51:34
Odpověď Franta N.: Taky bych si tam uměl představit jiný vokál, mj. míň efektů a syrovějš...
Tak určitě, v tech deathu obecně bych řek, že kvalitních vokálů moc není. Mám problém, že vnímám muziku hodně zkrze zpěv a když není dle myho gusta, tak jdu od toho a muzou kytary šmrdlat sebelíp. Btw třeba Gorod mají zpěv gut
AddSatan - 05.07.24 09:40:49
Odpověď sicky: Hudebně ok, ten chrochtajici gutalax vokál to ale kazí ...
Jako trk ok, ale chrochtání i většina vokálů Gutalax zní jinak a když zrovna podobně, tak Phlegetonovo kvičení/guturál je pořád o pár levelů "sofistikovanější". Asi bych taky radši jinej, resp. nakombinovat s growlem/řevem á la třeba ty Dischordia. Ale za těch 11 let jsem na to tak zvyklej, že mi minimálně nevadí, furt se zlepšuje a k odlidštěnosti tý hudby se hodí. Kéž by třeba Lord Worm na None So Vile zněl alespoň takhle :) (o 99% jiných bdm guturál vepříků nemluvě) ... Obal jako sci-fi PC hra/film sice vypadá, ale legrační mi nepřijde (trošku inspirace Antithesis od Origin - ale lepší a predátorovou maskou?), do textovýho konceptu sedí, třeba Exodromos se mi líbí víc. Na bdm poměry super (což není velký vítězství, ale... :) ). Jo kratší/lepší intermezza jsou +, Malignant Nexus na tu tradici á la Solar Neutrinos navazuje, ale je blíž regulérní metal skladbě. ... když to budu brát jen jako brutal/tech death, tak je to pro mě možná i nej deska ... nevim, od Antithesis od Origin možná (?), ale oni jsou i dost dissonant/"avant"/meshu/temno atmo aj. vlivy, takže je to s tím srovnáváním složitější a je to vlastně jedno ... tak trochu (!) jsou pro mě brutal/tech deathová verze Esoteric (už je zmiňovali i v jiné recenzi) starších Ulcerate, nebo i Lychgate/Emperor - Prometheus. Ale pořád tam vnímám v některých ohledech prostor pro posun/zlepšení.
Franta N. - 05.07.24 09:07:44
Taky bych si tam uměl představit jiný vokál, mj. míň efektů a syrovější projev. Ale existuje spousta horších vokálů v jinak kvalitním death metalu. Třeba Artificial Brain mi v tomhle přijde daleko horší.
sicky - 05.07.24 07:00:59
Hudebně ok, ten chrochtajici gutalax vokál to ale kazí
Franta N. - 04.07.24 20:43:25
Navzdory legračnímu obalu (počítačová hra o vesmíru...) je to výborná deska. Oceňuji výrazný ústup různých "cyber-creepy" samplů a interludií a důraz na poctivý, nátlakový death metal se správně ponurou atmosférou pořád hozenou trochu do sci-fi, ale ne tak, aby to vyznívalo křečovitě nebo směšně. Velkým plusem je podařený zvuk včetně bicích. O technice se u Wormed nemá smysl bavit, ta je u nich dlouhodobě výborná. Na nové desce přidali zvýšený důraz na kompozici a určitou serióznost (hloubku?) celkového vyznění. Možná brutal death metal roku 2024?

Zkus tohle