
LEILA BORDREUIL - Not an Elegy
- Label: Boomkat Editions, 2021
- Žánr: field recording, free improvisation, drone, experimental
Dvě improvizace na violoncello. První fascinuje hlavně dynamikou a tenzí, druhá nezvyklými témbry, obě atmosférou a syrovostí. Určitě překvapení, možná i album roku.
Leila Bordreuil je violoncellistka, skladatelka a „zvuková umělkyně“ z Francie, žijící v Brooklynu. Not an Elegy je její druhá sólovka, jinak má na kontě už 8 kolaborací, např. s Leou Bertucci, Zachem Rowdenem, Susan Alcorn, nebo třeba Tamiem Shiraishim (ex-Fushitsusha). Inspirována právě Tamiem, kterému je první část nahrávky věnována, se i ona vypravila na velmi málo využívanou stanici newyorské podzemní dráhy a nahrála tam necelých 20 minut dlouhou volnou improvizaci na violoncello.
Z nahrávky je (mj.) díky akustice stanice a pravděpodobně i tunelu(ů), ve kterých nástroj resonuje, cítit syrová, chladná, potemnělá atmosféra místa. Hudba, kterou Leila z violoncella vyluzuje, je čistě atonální, disonantní, abrasivní, místy bych s nadsázkou řekl, že nástroj mučí. Z její hry je znát značná hráčská zručnost, využití rozšířených technik (multifonika aj.). Především má ale neobyčejný cit pro práci s dynamikou a tenzí. I v tišších místech udržuje určitou hladinu napětí a díky nim pak agresivnější pasáže působí silněji. Občas si chvíli hraje s něčím jako „motiv“, pozměňuje ho, zrychluje, zpomaluje… Má to energii, nápady a spád, v pár chvílích bych se nebál říci, že je to celkem nářez a vymítání (ocenit by to mohl i třeba fanoušek Ehnahre). Neodpustím si své oblíbené klišé - takhle nějak by mohla znít hudba Ericha Zanna, kterou šílený houslista zaháněl noc co noc něco za oknem. A vzpomněl jsem si i na shoggothy, kteří se řítili antarktickými tunely a Lovecraftovo přirovnání právě k podzemní dráze – snaží se Leila zahnat (nebo přivolat?) něco z tunelu? No, spíš to bude abstrakce, ale… Atmosféru dokreslují i okolní „rušivé“ zvuky – vzdálené hlasy lidí a hlavně projíždějící a brzdící vlaky - s nimi se to vrzání obzvláště pěkně prolíná.
Druhá část Past Continuous je klidnější, droneující, ambientnější. Violoncellistka jí nahrála v chodbě/průchodu domu, kde bydlí a jako resonátor využila piano, jehož resonanční pedál zatížila cihlou. Zespodu tlačí basové pulsy a snad až někam do 8-9 minuty bych si ty zvláštní, „kovové“ zvukové barvy vůbec nespojil s violoncellem. Údajně zde nebyly použity žádné efekty, velkou roli hrají alikvóty a právě resonance (a rozšířené techniky). Doporučuju volume hodně doprava, pak všechny ty barvy lépe vyniknou (slyším tam mj. i fagot, který tam ale není). Místy je to vlastně docela psychedelie a v pár momentech se mi nechce věřit, že to vzniklo bez nějakých úprav. Jistý podíl na tom asi bude mít i věhlasný Rashad Becker, který nahrávku masteroval.
Ke srovnání mě toho napadá (resp. znám) jen málo: Frances-Marie Uitti, Daniel Meier (housle), Petals od Kaiji Saariaho (ale to je kompozice). V kontextu dechových nástrojů Gareth Davis, nebo Jeremiah Cymerman (taky většinou kompozice) a samozřejmě i Sax Solo Performance at Subway in NY od Shiraishiho, ale toho Bordreuil s přehledem trumfla. Pocit, že by For Tamio mohla (?) být ještě nějak lepší, silnější, tu sice trochu přetrvává, ale nevím – asi by to pak nemohla být improvizace, ztratila by se ta spontaneita a syrová energie atd. Každopádně se zařadila mezi nejlepší věci, které jsem v rámci (+-) podobné hudby slyšel. Co se týče Past Continuous, několik (více méně) temně ambientních/droneových desek, kde má hlavní slovo violoncello, nebo jiný smyčcový nástroj, mě dostalo víc (třeba Elegi, Deaf Center, Svarte Greiner, v případě klarinetu znovu Cymerman), ale nikde jsem asi neslyšel tak zvláštní zvukové barvy – ty jsou asi (nej)blíže některým věcem Deathproda. Několikrát jsem zkoušel u Not an Elegy něco dělat, ale nakonec stejně jen čumím do blba a poslouchám, nějak mě to záhadně fascinuje.
V dubnu jsem si na tom solidně ujel a po půl roce ještě víc. Asi k žádné letošní desce nemám tak málo výhrad. Určitě překvapení/objev (zjevení?), možná album roku.
Recenze dalších autorů
Tvé hodnocení:
Tagy:
Leila Bordreuil, violoncello, cello, Not an Elegy, sound art, musique concrete, free improvisation, improvisation, improvizace, improvised music, field recording, drone, noise, ambient, dark ambient, contemporary classical, modern classical, free jazz, experimental, avantgarde, avant-garde, New York, subway, field recordingsZatím nikdo nepřispěl do diskuze