PROBLÉM TŘÍ TĚLES / 3 BODY PROBLEM

recenze film
Baara
Hodnocení:
7

Bez přihlédnutí k předloze seriál šlape docela dobře a najde se několik vizuálně i napětím silných scén.

Skupina pěti vědců se po letech od společných studií setkává ve světě, kde byly nesmyslnými výsledky pokusů ve všech urychlovačích částic na Zemi podkopány základy fyzikálních věd. Prostřednictvím detektiva vyšetřujícího množící se úmrtí vědců po celém světě se stávají součástí rozplétání záhady, která je vede do virtuální reality hry Problém tří těles a do 60. let minulého století, kdy se jediná čínská vědkyně rozhodla zpečetit osud celého lidstva. Sami se pak stávají součástí snahy lidstvo zachránit.

Hard sci-fi trilogie čínského spisovatele Liou Cch'-sina Vzpomínka na zemi, v níž se autorka recenze, omezena nedostatkem času a sil, prokousala do poloviny druhé knihy, nezaostává za vysokým kritickým hodnocením ani v popularitě u čtenářů. Seriálová adaptace Netflixu se tedy nevyhnula jisté míře očekávání. Ta však bylo třeba mít na uzdě, protože David Benioff a D. B. Weiss, kterým s adaptací pomáhal ještě Alexander Woo (Pravá krev), nejsou ani Stanley Kubrick ani Denis Villeneuve a jejich pověst po zakončení Hry o trůny také není bůhvíjak dobrá. Tentokrát se jim to až na pár zjevných mušek vlastně docela povedlo. Pokud…

*začátek mrzení*

…pokud neočekáváte kvalitu alespoň vzdáleně se blížící předloze. Je totiž zřejmé, že tady nebylo cílem nic víc než zisk. Ano, já vím, Netflixu jde hlavně o byznys a většině diváků především o zábavu. Vzpomeňme však na extrémně úspěšné seriály jiných streamů, které vydělaly, aniž by dělaly zásadní kompromisy jak v příběhu, tak ve vyjadřovacích prostředcích. Zářným příkladem je The Last of Us nebo první řada Mandaloriana.

Problém tří těles je bohužel součástí trendu, který zábavu servíruje bez větších nároků na divákovu pozornost a myšlení. Knižní Problém tří těles řeší relativně komplexní otázky, které často nejsou přímo artikulované, bez zapojení mozku se při jeho čtení neobejdete, ale nebudete ho chtít odložit. Na začátku vás vcucne a nakonec vyplivne vyždímané a spokojené. Liu rozplétá ústřední záhadu s dostatečnou mírou vnitřního napětí, některé jeho obrazy v podstatě samy vyvstávají před očima a rozhodně nemusíte mít doktorát z astrofyziky, abyste jeho románu jako celku porozuměli a užili si ho.

Problém netkví ani tak v tom, že tvůrci vzali knižní postavy, které plní své úkoly při skládání mozaiky příběhu víceméně izolovaně, a udělali z nich partu kamarádů z vysoké, kteří kromě blížící se mimozemské invaze řeší i svoje vzájemné vztahy. To je vzhledem k odlišnosti média, kde je třeba věci více verbalizovat, celkem rozumná změna.


Seriál je přístupnější a lidštější. Osobní příběhy a vztahy postav však zabírají tolik času, že za oběť padly některé skvělé části knihy, výraznější rozpracování motivů hlavní nosné postavy - mladé Ye Wenjie, téměř veškerá věda a především napětí při postupném odhalování ústřední záhady. Víc se sází na motivaci pomoci přátelům než na vnitřní integritu vědců směrem k možné záchraně lidstva. Víc peněz se investuje do ne vždy úplně povedených triků jako je vznášející se kůň, zvracející opice nebo rozřezávání desítek lidí nanovlákny, místo aby se rozehrála působivá scéna postupného rozbalování sofonu.

*konec mrzení*

Mám-li se pokusit být rozumná a trochu objektivní, bez přihlédnutí k předloze seriál šlape docela dobře. Postavy docela fungují, herci hrají solidně (za vypíchnutí jistě stojí Benedict Wong, Alex Sharp a Zine Tseng), hudba Ramal Djawadiho působí, kdy je třeba, a najde se několik vizuálně i napětím silných scén jako je rozbalování nanopadáku nebo přijetí první zprávy od Trisolaranů.

Ale pokud bude další řada pouze vizuálně bombastičtější bez dostatečné vnitřní intenzity příběhu, seriál upadne v důsledku tohoto přístupu jako „docela dobrý“ velice brzy v zapomnění. A to si jeho literární předloha nezaslouží.

Pokud jste knihu nečetli, přihoďte si k číselnému hodnocení 5 – 10 bodíků.


Vložit komentář

Baara - 04.04.24 14:18:56
Odpověď bizzaro: nezatizen knizni predlohou musim rict, ze jsem si seros uzil, nektery ...
A teď si představ, že se ti ten sofon rozbaluje postupně do 4 dimenzí, pak třeba do 6 a pak teprve do 10, po každý vypadá jinak a stahuje se zpátky! Pak tě právě zamrzí, že to tam není (přitom trojúhelník na obloze není žádná drahá CGI záležitost).
bizzaro - 03.04.24 09:04:50
nezatizen knizni predlohou musim rict, ze jsem si seros uzil, nektery veci v nem me i nadchly (i sofon)
Baara - 02.04.24 19:17:00
Odpověď SS-18: resp. ona ma pak jakoze vycitky nebo co a to hnuti se rozstepi na HC e...
Takhle to úplně není, ta "hlavní" postava je prostě udolaná utrpením zpúsobeným režimem a ztratí víru v lidstvo obecně (nejen z pohledu ničení životního prostředí). Eko-něco tam roli hraje, ale je to jedna z asi 20 věcí. Jak píše Vaněna, zaměřit se v "kritice" trilogie bez kontextu na jedno téma a tím pádem ji odepsat je blbost, protože silná stránka je právě ta komplexnost. Ekofašistická agitka to není ani náhodou.
vaněna - 02.04.24 09:59:00
Odpověď SS-18: a je ta knizka ekofasisticka agitka na tema zly lidstvo nici planetu a...
Agitka to moc není, ale jo, je to jedno z asi 10 témat. Jak vidím v ohlasech, moc lidí si tu trilogii nepřečetlo celou, což je škoda, protože pak ten kontext chybí.
vanena - 02.04.24 09:53:00
Odpověď SS-18: a je ta knizka ekofasisticka agitka na tema zly lidstvo nici planetu a...
Agitka to moc není, ale jo, je to jedno z asi 10 témat. Jak vidím v ohlasech, moc lidí si tu trilogii nepřečetlo celou, což je škoda, protože pak ten kontext chybí.
brutusáček - 02.04.24 00:07:00
Ani to není o tom že by lidstvo ničilo planetu (taky), jako spíš že lidstvo ničí sebe samo. Sjel jsem to, nevím ta čínská verze byla zase ukrutně dlouhá, loď mě tam bavila víc, možná i sofon. V čínské verzi to rozmotávali fakt pomalu, bylo víc flashbacků do minulosti, což bylo za mě super. Víc tam spolupracovalo lidstvo jako celek pod vlajkou Činy samozřejmě. Tady to byla parta lidí z vejšky a všechno hopem (odpočet a jak se s ním smířila ústřední postava v čínské verzi), zase ale vyslali mozek do kosmu a započali mandalu, to v čínské verzi není. Osobní roviny/vztahy jsou v každé verzi udělané dobře, jen v čínské na to byl čas i na to ostatní (mnohem více výletů do hry a nakonec i Trisolarany ukázali). Těch 60-65 asi jo..
SS-18 - 01.04.24 17:21:00
resp. ona ma pak jakoze vycitky nebo co a to hnuti se rozstepi na HC ekofasisty a ekofasisty light..
SS-18 - 01.04.24 17:18:00
a je ta knizka ekofasisticka agitka na tema zly lidstvo nici planetu a neni reformovatelny, proto je treba ho zotrocit emzakama? takhle vypada motivace ty hlavni postavy ty cinsky vedkyne v ty verzi od Tencentu, coz ma teda udajne bejt dost verny knize
Baara - 27.03.24 16:07:00
Odpověď sicky: Obecně vzato, film nikdy není lepší než kniha. Z 99% je to vždy zklamá...
Když si přečteš recenzi pozorně, knihu se seriálem nesrovnávám. Souhlasím, že jde o jiný medium s jinými vyjadřovacími prostředky. Je třeba vynechávat, doplňovat dialogy, zkracovat nebo naopak přidávat atd. Proto píšu, že ten seriál je vlastně docela cajk. Jenže v podstatě se vyprdnul na dost podstatný věci příbehu a světa, kterej ta kniha staví a kterej rozhodně není nepřenositelnej. Nejde o to, že by to nešlo, ale že se tvůrcům zjevně nechtělo, protože by to pak pro diváka mohlo být náročný a třeba by to ani nedokoukal. Protože dneska chceme všechno na stříbrným podnose, stučně a jasně. A je třeba k tomu přihodit nějakou tu lásku a milování, aby to nebylo suchý či co. Ble. Já už většinou nejsem schopná se donutit do knížky, jejíž adaptaci jsem viděla. Tolik času nemám. Kdybych si tuhle trilogii ale nepřečetla, byla bych se o hodně připravila.
sicky - 27.03.24 13:08:00
Obecně vzato, film nikdy není lepší než kniha. Z 99% je to vždy zklamání. V knize autor často popisuje stav, souvislosti a čtenář si na základě toho uvědomuje nějakou myšlenku. Zpravidla v ten moment ale chybí nějaký děj, který by se dal nafilmovat. Naopak akční scéna v knize není třeba pro celkový děj podstatná, ale jde o něco, co se dá natočit. A taky se toho v knize děje mnoho a do filmu je to třeba zkrátit. Proto srovnání kniha vs film moc neberu a považuji za lepší k filmům obecně přistupovat nezatížen knihou.
Baara - 27.03.24 10:12:00
To je asi rozumný přístup. Já jsem to v recenzi nějak nedokázala vyjádřit tak přesně jako ty (psalo se mi to špatně), ale to přesně mě tam štvalo. Že úplně rezignovali na to, že každá ta postava je nositelem jednoho střípku celku, ze kterýho se to všechno postupně složí. Vnímala jsem spíš tu stránku budování příběhu a napětí zároveň. Protože jsi chytřejší než já a vidíš to na úrovni jednotlivec - lidstvo, asi by ses na to fakt dívat neměl :-)
vaněna - 27.03.24 09:56:00
Románovou trilogii považuju za nejlepší scifi (minimálně) od roku 2000. A když tu čtu, že se seriál soustředí na vzájemné vztahy party kamarádů, může fungovat, šlapat a působit jak chce, ale nepodívám se na něj. Podstata knižní trilogie byla, že hlavní "postavou" je v ní celé lidstvo, respektive jeho intelektuální sféra (svět 3 R. Poppera) a geniální je zpracování, kdy se takhle abstraktní rámec rozděluje do sfér jako je fyzika, matematika, vojenská taktika, etika, energetika, strategie boje o přežití atd. atd. a přitom se jejich nositeli stávají různé postavy. I žánrově se trilogie proměňuje a různost postav (žánrů) a přitom všechny spojující lidskost zachytil autor brilantně (vedle geniální výstavby, spádu a dílčích zápletek). Parta z vysoké, jestli má tohle nahradit, je maximálně trapná. Zkusím čínskou verzi...

Zkus tohle