Nových pět kapel pro ETEF 2025 v čele s DHG

novinka festival lineup

Dødheimsgard, Fusion Bomb, Aeon Winds, Morous a Moorah. Hezky to bobtná.

Jubilejní 10. ročník Enter The Eternal Fire Festu proběhne tradičně na koupališti ve Volyni 25.-26. července 2025. Nově oznámenou pětkou jsou DØDHEIMSGARD, FUSION BOMB, AEON WINDS, MOROUS a MOORAH.

DØDHEIMSGARD (také jako DHG) je norská extrémně metalová kapela, která vznikla v roce 1994. Dødheimsgard si už třicet let razí vlastní cestu od black metalu, přes experimentální a avantgardní/industriální znění, až tam, kde se nachází dnes na jejich posledním albu „Black Medium Current“. Zřejmě směs všeho, co už tu bylo, avšak s nádechem dalšího nového experimentalismu, což je právem i nadále označuje za průkopníky. Neexistuje jiná opravdová norská blackmetalová kapela, která by měla tak skutečný a jednoznačný vliv na žánr, natož stejnou uměleckou váhu a zásluhy jako DHG. Zůstávají věrni onomu duchu individualismu, který ze scény udělal to, čím byla v době vzniku „Kronet Til Konge“ (1995). Těžko se dá vůbec vysvětlit, jaký seismický dopad měly po vydání „Monumental Possession“ (1996), „Satanic Art“ (1998) a „666 International“ (1999). Následovaly další albové skvosty „Supervillain Outcast“ (2007), „A Umbra Omega“ (2015) a aktuální „Black Medium Current“ (2023). Z posledního ročníku ETEF 2024 všichni víme, co Yusaf alias Vicotnikpředvedl s kapelou DVEN. A letos to bude v dresu DHG opět geniální šílenství naživo!


FUSION BOMB není jen další thrash revivalová kapela, která propásla vrchol nové vlny tohoto žánru v 21. století, ale kapela, která hodlá měnit zaběhnuté pořádky, kvůli kterým byl thrash metal v nedávné minulosti odstrčený na okraj zájmu. Kvartet vznikl v roce 2010 v Lucembursku a po EP nazvaném čert ví proč „Pravda“ vydal v roce 2019 vysoce ceněný debut „Concrete Jungle“. Nadcházející nové album „Gelid Remains“ naváže na hravější a experimentálnější thrashové rysy 90. let, které nikdy nedostaly šanci se plně rozvinout kvůli v té době rychlému vzestupu grunge stylu. Fusion Bomb namíchali neúprosné thrashové riffy s vlivy sahajícími od disko hudby 70. let, přes jazz až po death metal.

AEON WINDS je slovenská blackmetalová skupina založená v roce 2007 multi-instrumentalistou Svarthenem. Od samého počátku se skupina zaměřovala na vytváření jedinečné a evokující atmosféry. V roce 2012 vydali své debutové album „Those Who Will Remain Silent Forever“, po kterém následovalo několik pozoruhodných splitek, včetně spolupráce s takovými spolky, jako Midnight Odyssey nebo Troll. Jejich druhé řadové album „Stormveiled“ přiblížilo tvorbu Aeon Winds k symfonickému blackmetalovému stylu kapel jako Limbonic Art nebo Emperor. V roce 2023 vyšlo zatím poslední album „Night Sky Illuminations“ pod hlavičkou Avantgarde Music. Práce na jejich novém albu „An Ode to the Mountains“ byly dokončeny a kapela pevně věří, že jeho vydání bude ozdobou nadcházejícího roku. Hudba Aeon Winds se vyznačuje melancholickými melodiemi, symfonickými kompozicemi a atmosférickou hloubkou. Jejich texty se noří do mystiky Karpatských hor a slovenského temného folklóru. V loňském roce vystoupili například na festivalech Brutal Assault, nebo Under the Black Sun.

MOROUS. Nový projekt na živoucí jihočeské scéně. Potkali se v něm Žrout (kytara, zpěv; jinak bicí v Lahar), Míra (kytara, zpěv; jinak baskytara v Megelnyk) a Aleš (bicí; dříve Kaosquad, Mururoa ad.) a vrhli se na pravověrný death metal, jehož kontury rýsoval velký Chuck Schuldiner na konci osmdesátých let. Smrtící koktejl nemíchají Morous jen z jednoho žánru, přidávají do něj i prvky thrash a black metalu a výsledkem, který zatím předvedli pouze na živo, je dechberoucí jízda. Většinou vedená pěkně zostra, a s pestrými vokály, které se pohybují od hlubokého řevu po hysterický jekot. Na letošní rok chystají Morous debutovou nahrávku, kterou právě nahrávají ve studiu Hellsound pod dohledem Honzy Kapáka (Bohemyst, ex-Master´s Hammer ad.). 

MOORAH zrodil jako one-man projekt Count Hroozah koncem roku 2019. V dalším období se ke kapele přidali další členové a v úplné sestavě kapela vytvořila své debutové album „Marnost nad marnost“. Apokalyptický black metal v neotřelé podobě, to je Moorah. Určitě budou vzrušující nejen pro fanoušky Burzum, Deafhaven, Darkthrone, Master´s Hammer. V hudbě Moorah uslyšíte prvky, které používají klasické české a norské blackmetalové kapely, stejně jako i vlivy post-metalové, post-punkové či blackgazovské techniky. „Marnost nad marnost“ není koncepční album, avšak všechny písně spojuje společný motiv víry a osudu jedince v apokalyptickém světě (ať už tento pojem chápete jakkoliv). Některé texty hraběte Hroozaha byly dříve publikovány v literárních časopisech a v jeho knize poezie. Nahrávání probíhalo v českých lesích, v opuštěném vinném sklepě i v autě během covidového lock-downu. Byly použity obyčejné nástroje, které byly po ruce (nebo si je sami vyrobili). Závěrečný mix a mastering byl proveden s úkolem očistit zvuk, přitom zachovat autenticitu záznamu v celé jeho syrové nahotě. Letos je naplánováno vydání nového alba. Moorah k tomu říká, „skladby jdou ve výrazu do větších extrémů než předchozí, jsou mohutnější a organičtější, přitom část z nich zní přirozeně hitověji“.

facebook / web / komplet info

Vložit komentář

Zkus tohle