FORGOTTEN SILENCE - Vemork Konstrukt

recenze avantgarde metal
LooMis
Hodnocení:
8.75

S důrazem na svou minulost nezapomínají být současní. Nová deska Forgotten Silence opět překvapuje.

Forgotten Silence napsali další kapitolu do své albové kroniky. Tentokrát bez jakéhokoliv intermezza v podobě EP, splitka nebo živáku. Poslední desky vyšly v šestiletých intervalech, každá byla výtečná, ale Kras, to byl pro mne šok. V dobrém slova smyslu. Absolutně nečekaná deska a po La Grande Bouffe (2012) se jednalo o velmi stylově ortodoxně pojatou desku a navázání na období, kde skončila Kro Ni Ka (2006). Na Vemork Konstrukt Forgotten Silence opět překvapují a vrací se až ke svým kořenům, byť ne zcela.

reTURN

Jednoznačně první věc, které si nelze nevšimnout, je opětovné zařazení ženského zpěvu. Andrea už s Forgotten Silence nějakou dobu vystupuje živě, ale zde se poprvé představuje v roli autorky vlastních textů a vokálních linek. A nakolik přesvědčivě koncertně dokazovala, že party Hanky Nogolové jí nedělají problémy, na Vemork Konstrukt to dotvrzuje i studiově. Mezi nejvýraznější momenty určitě patří hned úvodní STATUS_neon, kde se artovější feeling - klidně lze napsat - navazující na Kras (2018) mění od svižného rocku k jeho psychedeličtější variantě, přičemž Andrea náladu krásně hlasově kopíruje. Zcela odlišné polohy naopak předvádí při „voldemortovském zaříkávání“ v TETHER_lapsus. A vrací se i Krustyho démonický vokál! Ve  STATUS_neon se nejprve ozve lehké zachroptění v pozadí (Chymus), ale skutečně intenzivní zážitek přichází v další INTROVERT_hideouts. Je to tam!

flashBACK

Forgotten SilenceKro Ni Ka byla zajímavým experimentem, jehož ovoce uzrálo v Krasu - nádherné desce, která mne z hudebního hlediska stále baví (nejvíc!). Ale zároveň jakožto milovníka starých/klasických Forgotten Silence to beru nutně(?) jako experiment. A co že jsou ti „staří klasičtí“ Forgotten Silence? Jsou to stále stejní experimentátoři, hledači propojení nespojitelného, tmelící jednotlivosti skvělými instrumentálními výkony - jazzovými výlety, sypanicemi, samozřejmě důraznou basou, která skladbami dynamicky proplouvá a akcentuje jednotlivé pasáže a kombinací ženského a mužského vokálu. A také thrashovými rubanicemi. Medvěd a jeho thrashing byl riffový vodoznak Forgotten Silence. (Götterdämmerung!) Novým kytaristou, který s Andreou doplnil trio z Krasu Krusty - Čepa - Marty, je Kubýk (Kandar, Pačess ad.). A také zapadl dokonale. Samozřejmě nelze (nechci/musím) zcela srovnávat - hudebním mixem je Vemork Konstrukt znovu velmi stylově rozkročené, ale nemůžu napsat, že s důrazem na metalovou polohu. Atmosféra prostě je hutná, ne zlá, ale cítíte ten neklid, ne depresivní, ale neutěšený. Avšak! Pokud současné kytarové ataky srovnám s prvními třemi deskami + LGB, tak nemám výhrad: v úvodní skladbě riffy jen zaseknou drápek, ale už v druhé INTROVERT_hideouts je to klasická minutová hoblovačka, která trhá na kusy. Výtečná (nejlepší!) skladba, kde Kubýk svoje black/jazz/disharmonické zkušenosti p(r)odává právě i díky účinkování ve výše zmíněných kapelách. A tohle prostě k Forgotten Silence patří!

adVANCE

Jedinečnost FS je v experimentech a nejinak je tomu i s Vemork Konstrukt: prolínání češtiny a angličtiny je na Vemork Konstrukt „narušeno“ ruštinou. (A teda myslel jsem si, že 5:31 v INTROVERT_hideouts je francouzština, ale není.) Musím ocenit, jak přirozeně, působivě a intenzivně působí frázování v obou jazycích. A zajímavá je (opět) i platforma hostů, kteří se na desce podíleli. V TETHER_lapsus si (opět) přišel zariffovat Medvěd a studiově se přidali Chymus a Radek Kopel (RDKPL), který posunuje desku do industriálnějšího hávu. A zdatně mu v tom sekunduje ještě další Radek - Doleží alias Onehalph. Prozatím jsem totiž nezmínil poslední skladbu - VERDIKT22_neplatí nic. Ambientní experiment - atypická, i vokálně, emočně vyhrocená skladba. Přesně ten typ experimentu, který Forgotten Silence umí.

rePLAY

A zastavím se ještě u grafiky a konceptu. Zatímco třeba na Krasu nebo Kronice lze alespoň částečně dekódovat název kapely, Vemork Konstrukt se vrací k tradici neoznačených alb. V rámci propagace desky jednoznačně kvituji dvě varianty loga – jednak používání starého, pekelného, z prapočátků, tak i nového neonového, vztahujícího se k industriálnímu městskému konceptu alba. A tady je otázkou, zda-li se jedná, podobně jako Velká žranice, o další (ne)přímou inspiraci filmovou tvorbou - Vemork - nebo spíše obecně o chmurný soundtrack k neutěšenému městskému prostředí. Sní androidi o elektrických ovečkách? Měl jsem možnost vidět i vinylové vydání, oproti kterému CD verze vypadá jako poznámkový blok líného studenta lingvistiky. Berry černým nosičům prostě věří.

Vemork Konstrukt je sice stopáží nejkratší deska v historii kapely, ale to je asi tak všechno, co bych mohl této desce vytknout. Finální hodnocení je tedy spíše s ohledem na moje absolutní favority, tedy Kras, Senyaan (1998) a KaBaAch (2000). A dobře, samozřejmě, neasi, The House of The Spirits (1996). Fakt se těším, až tohle album uvidím živě!

Vložit komentář

Baara - 11.05.23 22:09:35
Film jsem stále neviděl (a neplánuju to měnit), kniha mě bavila dost. Mě na tuhle (ne)souvislost s FS kdysi "kdosi" upozornil, ale asi z toho sešlo... to už spíš volná (nezáměrná?) spojitost s The Dark. A hlavně Blade Runner, jak jsem se dočetl.
Film vřele nedoporučuju! Androidi a elektrické ovečky, to je samozřejmě jiná ve všem.
AddSatan - 11.05.23 20:41:39
Film jsem stále neviděl (a neplánuju to měnit), kniha mě bavila dost. Mě na tuhle (ne)souvislost s FS kdysi "kdosi" upozornil, ale asi z toho sešlo... to už spíš volná (nezáměrná?) spojitost s The Dark. A hlavně Blade Runner, jak jsem se dočetl.
Baara - 11.05.23 18:22:20
Mrkla jsem na tu Trhlinu při dnešním sick day, ještě že Vemork Konstrukt je mnohem lepší :-)
AddSatan - 10.05.23 14:26:14
tak já budu (můžu :) ) juchat o něco míň, ale jo, většina desky mě celkem baví, nejvíc asi "trip-hopoidní" (nebo jak to nazvat, lehká jakoby návaznost na pozdní The 3rd and the Mortal?) poslední, tam snad jen z toho plačtivýho momentu a "ááá" backing zpěvů trošku rozpaky, ale celkově dobrý ... nejmíň mě bere otvírák, ale i ten spíš jo ... instrumentálně v rozmezí "fajn - dobrý" skoro celá deska, sem tam bych radši jinej zvuk kláves, ale... basa tradičně super, ta mě ostatně u FS vždycky bavila nejvíc :) ... Voivod vlivy dobrý, nebo překvapila nablacklá 8-9 minuta Introverta - celkem blízko Enslaved, klidnější pasáže jako začátek Introverta taky pěkný, občas i něco sympaticky divnějšího ... někdy je tam takovej obyčejnější metal/rock hobling, nebo "světlejší / optimističtější" (? nevím jak ten feeling vystihnout) prog, co mě až tak nebere, ale ještě ok "hrubý" vokály ok, čistý mi sedí hlavně v klidnějších a nebo taky divnějších polohách (mj. "čarodějnickej", trošku i á la Diamanda Galás :) v Tether příjemně překvapil), takový ty vypjatý, výškový (třeba hned začátek desky) nejsou diplomaticky řečeno můj šálek kávy :) - v těch místech mě většinou i hudba baví míň ... ale vlastně v pár momentech mi trošku připomněly i Jamie Myers (ale fakt jen trošku :) ), každopádně jsou s mým (ne)vkusem kompatibilnější než zpěvy na Krasu zvuk taky celkem dobrej, bicí trošku mlaskaj, ale ještě ok "hledači propojení nespojitelného" - to bych nepřeháněl :), zas tak odvážný to není ... (EDIT a ty sypanice tam jsou kde? aha v Tether asi 15 vteřin kolem 7. minuty :), ok, beru zpět) jinak v tom příběhu / konceptu je mj. i nějaká inspirace Trhlinou (nebo i The Dark)? v textech jsem něco takovýho místy zachytil, co by na to mohlo odkazovat, ale... EDIT asi ne :)
Baara - 08.05.23 07:19:15
me FS prekvapili, vcetne zpevacky :D
Tvl, takhle veřejně ventilovat svoji slabost pro zpěvačky, co na to řekne žena?! :-)
bizzaro - 07.05.23 20:25:50
me FS prekvapili, vcetne zpevacky :D ja mel samozrejme vyhodu, ze jsem ne desku, ne skladby, ale hudbu na ni pouzitou znal uz z jejich priprav, takze jsem mel uz dopredu docela naposlouchany ruzne fragmenty, ale vysledek me misty az ohromuje. jsem rad, ze se FS vratili k metloši, blackovy feel na tech par mistech sedi, hodne tu i bez Medvedova prispeni citim stary FS a ten voivod vibe ve zpevu je v zenskym podani v kombinaci s hudbou necekanej, ale svoji variabilitou hudbu tahne casto jinam, coz je moment, ktery FS potrebuji a coz novy vokal splnil. a posledni song? ten je teda po tech trech predchozich kolosech intenzivni a vytvari na zaver vemi tisnivou a nalehavou tecku
Baara - 06.05.23 13:46:04
To propojení angličtiny, češtiny a ruštiny by teoreticky mělo bejt jak pěst na oko, ale vůbec! Je to vždycky na správným místě, krásně to organicky zapadá do celku. Klobouček!

Zkus tohle